Vítězství Le Penové oslabí euro. Ve hře jsou i 15letá minima

V případě, že francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová vyhraje v květnu volby, tak euro s největší pravděpodobností oslabí až pod hranici jednoho dolaru. V průzkumu agentury Bloomberg tak jednoznačně odpověděli ekonomové.

Vítězství Národní fronty by mohlo pro společnou evropskou měnu znamenat téměř totéž, co brexit pro britskou libru. Agentura Bloomberg se ve svém průzkumu zeptala 38 ekonomů a 23 z nich odpovědělo, že den po vítězství Le Penové by euro kleslo pod hranici jednoho dolaru. Návrat na paritu s dolarem by znamenal více než sedmiprocentní pokles oproti současnému kurzu.

Na vážnosti tohoto výzkumu přidává i fakt, že ve stejném průzkumu před brexitem se ekonomové nespletli. Tehdy předpověděli, že po brexitu klesne hodnota britské libry oproti americkému dolaru pod hranici 1,35. Konečný pád na 1,32 GBPUSD nakonec znamenal 31leté minimum.

Podpora Le Penové sílí. Cesta do Elysejského paláce je ale dlouhá

Důvodem pro tak výrazný pokles by bylo zejména nebezpečí, že Francie opustí eurozónu a provede radikální měnovou reformu. Pět z dotazovaných ekonomů kvůli těmto rizikům dokonce hlasovalo pro pokles pod 95 dolar centů za euro, což by znamenalo více než dvanáctiprocentní pokles.

„Reakce trhu by byla velice negativní, a to zejména protože dodnes je riziko měnové reformy ve Francii zohledněno na měnových trzích jen minimálně,“ uvedl ekonom Banque Pictet & Cie Frederik Ducrozet. Ten je jeden z pěti respondentů kteří očekávají pokles eura pod paritu s dolarem.

Měsíční makro vyhlídky: Nesmyslná ekonomie Národní fronty

Pravděpodobnost vítězství vůdkyně Národní fronty je však dle dotazovaných ekonomů nízká. Ti ji přisoudili pravděpodobnost jen 20 procent, kdežto Emmanuelu Macronovi 61 procent. Podle posledního volebního průzkumu, zveřejněného minulý pátek agenturou Ifop, by Macrona volilo 26 procent Francouzů a Le Penovou o procentí bod méně. V květnovém druhém kole prezidentských voleb by však bývalý ministr hospodářství porazil předsedkyni Národní fronty o 23 procent hlasů.

Expert vzkazuje: Le Penové se nebojte, porazila by ji i koza

Newsletter