Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Vize Facebooku – budoucnost lidstva?

Dnešní doba prudkého rozvoje technologií a všeobecného prolínání světa virtuální reality do toho reálného štědře přeje sociálním sítím. V této oblasti stále kraluje Facebook, který je se svou uživatelskou základnou čítající zhruba 1,4 miliardy lidí po celém světě zatím nedostižný. Firma Marka Zuckerberga však neusíná na vavřínech a posiluje své pozice v oblastech reklamy či video obsahu. Co víc, do budoucna má ne zrovna skromné plány. Připoutejte se, bude to divoká jízda!

Za hranicí lidského mozku

Jak Zuckerberg prohlásil na poslední „tiskovce“, cílem Facebooku (jedním z nich) je vytvořit systémy umělé inteligence (Artificial Inteligence – AI), které překonají potenciál člověka co do primárních smyslů, jako je zrak či poslech. Firma se ve svém výzkumu soustředí na porozumění smyslu slov a obsahu, jež lidé mezi sebou sdílejí. V této souvislosti vás může napadnout automatické označování vašich přátel na fotografiích či ve videích na Facebooku. Strůjcem této „služby“ je DeepFace algoritmus (údajně s úspěšností rozpoznávání v 97,35 % případů, tj. zhruba na úrovni průměrného člověka). Facebook míří ještě dál a vyvíjí technologie, které budou rozpoznávat konkrétní místa či předměty. Do budoucna by „umělý mozek“ Facebooku mohl identifikovat i hlasy a umět překládat, co říkají, do dalších jazyků nebo dokonce umět popsat fotografii slepému člověku.

Kdy i vám umělá inteligence sebere práci?

Vývoj technologií spojených s umělou inteligencí není nic nového pod sluncem, jsou do něj investovány objemné prostředky a přední hráči na trhu jako Google, Amazon a Facebook se perou o ty nejlepší vývojáře. A kde vidí Zuckerberg svou firmu za dekádu? „Pro běžný život bude užitečná další spousta „inteligentních“ služeb. Pro příklad, pokud bychom sestavili počítače, které by dokázaly porozumět významu vzkazů v News Feedu a na základě toho vám nabídnout další věci, které vás zajímají, to by bylo úžasné.“

„Lepší než život“?

O stupeň výš se ještě může zdát svět virtuální reality. Ten analytici PiperJaffray označili za trend číslo jedna pro příštích 30 let a potenciál trhu přirovnávají k sektoru mobilních telefonů před 15 lety. Toho si je Facebook zřejmě dobře vědom, což dokládá jeho investice do společnosti Oculus. A podle posledních zpráv se zatím největší výdobytek na trhu virtuální reality, „brýle“ Oculus Rift mají objevit v prodeji již v prvním kvartále příštího roku. Jejich primárním účelem je zatím hraní her, ovšem vývojáři se již zabývají možnostmi v oblasti terapie, vzdělání či sledování filmů. (Pro fanoušky seriálu Červený trpaslík – vzpomeňte na Listerovu oblíbenou hru s příhodným názvem „Lepší než život“).

Co si pod tím představit? Do budoucna silné komunikační médium schopné přenášet 3D obrazy, v nichž se lidé budou „potkávat“. Tak jako dnes sdílíme fotky z dovolené, mohli bychom se s přáteli a rodinou během několika let být schopni podělit o celé zážitky. „Lidé, kteří zrovna nemohou cestovat či být s blízkými osobně, se připojí do virtuálního světa. „Budete si něco myslet a vaši přátelé budou bezprostředně schopni vaši myšlenku prožít…to je nejzazší technologie komunikace,“ prohlašuje šéf FB.

Velké ambice a vize Zuckerberga zdá se neznají hranic. Ovládne-li lidstvo svět virtuální reality (nebo svět virtuální reality ovládne lidstvo?), dalším logickým rokem je podle něj telepatie. Šéf Facebooku si prý dokáže představit, že lidé budou jednou komunikovat beze slov. Technologie by dospěla do bodu, kdy budeme díky senzorům schopným zachytit emoce sdílet vzájemně myšlenky a pocity.

„V budoucnu budeme pravděpodobně stále nosit v kapsách telefony, ale myslím, že také budeme mít na obličeji brýle, které nás provedou naším dnem a umožní nám sdílet své prožitky s blízkými zcela novými, pohlcujícími cestami, které dnes neexistují,“ maluje Zuckerberg budoucnost. Dali byste Like?

„Cool“ týpci ze Silicon Valley

Newsletter