Vláda chce změnit pravidla zvyšování důchodů

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud.

Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Opoziční ODS návrh považuje za předvolební populismus vlády.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška kabinet svým rozhodnutím otvírá dveře rozpočtové neodpovědnosti v budoucnu. Zásadně proti návrhu se postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda.

„Měníme pravidla zvyšování důchodů. Vláda bude moci svým rozhodnutím valorizovat penze více, než jí zákon umožňuje dnes,“ řekl Sobotka, podle nějž tak vláda dostane možnost „vyhnout se“ nízké valorizaci podle „rigidního vzorce“ pro výpočet zvýšení penze, který je v zákoně.

Podle Sobíška je ale zásadním problémem to, že ve státním rozpočtu nejde o jednorázový výdaj, ale o trvalé zvýšení základny pro výpočet penzí v každém následujícím roce. „Pokud by nastaly podmínky pro uplatnění této diskrece vlády dva nebo tři roky po sobě, mohlo by opatření rozvrátit veřejné finance. Směr, který tímto rozhodnutím země nabírá, je o to nebezpečnější, že Česko nedisponuje na rozdíl od většiny sousedních zemí žádnou ústavní pojistkou, která by chránila veřejné finance před neodpovědným chováním politiků v budoucnu,“ upozornil analytik.

Systém penzí je v nejlepší kondici od r. 2008, má dluh 22 mld. Kč

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že změna má předejít zdlouhavým jednáním o zvyšování důchodů ve Sněmovně. Zdůraznila, že návrh se pouze vrací k praxi, která už fungovala. Současná vláda podle jejích předpokladů zřejmě nebude muset k možnosti sáhnout díky růstu mezd, který se ve zvyšování penzí odráží.

Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Pokud by kabinet přidal podle navrhovaných pravidel o 1,7 procenta, odpovídalo by to nyní v průměru částce skoro 200 korun měsíčně.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11.334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Změny 2016: Penze, minimální mzda, daně, cigarety, zálohy…

Podle autorů návrhu by si zvýšení penze o 1,7 procenta vyžádalo ročně další výdaje ve výši 0,3 procenta HDP. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu.

Sobotkova vláda by podle nových pravidel ráda postupovala už při zvýšení důchodů pro příští rok. Navrhuje proto projednat normu v Parlamentu zrychleně, aby mohla platit už od srpna.

Newsletter