Vláda i její superministr zaspali, a my proto potmě zmrzneme

Zdroj: Web vlada.cz

Ministrovi průmyslu a obchodu a dopravy a bůhví čeho ještě ve vládě odborníků Karlovi Havlíčkovi stačí na řízení jednoho ministerstva jedna hodina. Alespoň tak se vyjadřoval premiér Babiš, když jemu loajální úředník přebíral opuštěný rezort dopravy. Bude vstávat o hodinu dříve, řekl tehdy. No a podle toho to taky vypadá.

Česká republika totiž podle všeho totálně proflákla postupující přechod na bezuhlíkovou energetiku, jejíž scénář je dlouhé roky dán EU. A ani nám nevybojovala možnost zůstat u našich tradičních energetických zdrojů, které by naše peněženky utáhly, a po níž jsme za české spotřebitele dlouho bohužel bez vyslyšení volali. Havlíček by si tedy nemohl posunout ručičku budíku pouze o hodinu, ale o roky dopředu, aby tento vývoj, který je v kompetenci jednoho z „jeho“ ministerstev, nezaspal. Důsledek je zřejmý, ČR s největší pravděpodobností nestihne nahradit vypínané uhelné elektrárny a teplárny alternativními zdroji a nás spotřebitele velmi pravděpodobně postihne nedostatek elektřiny a tepla. A to dříve, než se nadějeme!

V neformálních diskusích s námi nám manažeři některých energetických firem sdělují nejspíš krutou pravdu ne tak vzdálené budoucnosti: „Elektřina nebude „jenom“ drahá, ona nejspíš nebude vůbec.“ A nedávno například investor a odborník na energetiku Michal Šnobr veřejně na zprávy.seznam.cz prohlásil: „Je skandální, jak v tom zaspalo Ministerstvo průmyslu a stát, když veškeré úsilí vrhly na nový jaderný zdroj, ale neřešily energetický mix, neaktualizovaly Státní energetickou koncepci. O to může být elektřina pro spotřebitele v následující dekádě dražší.“

Podle informací ze stejného webu uhlí dnes pokrývá přes 40 procent české spotřeby a už po roce 2025 v Česku akutně hrozí nedostatek elektřiny. Polostátní ČEZ už zavřel elektrárnu Prunéřov, v současnosti odstavuje druhý největší uhelný blok v Česku – Mělník 3 a nejpozději na konci topné sezony v roce 2023 černouhelné Dětmarovice. Skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského v celé Evropě vypne uhelné elektrárny a teplárny do roku 2030, V Česku má Křetínský Elektrárnu Opatovice – výrobce elektřiny a tepla pro 63 tisíc východočeských domácností. Jedinou výjimkou je Německo, kde mají sloužit až do roku 2038. A to se podívejme! Německo, které je největším hybatelem „zeleného šílenství“ v EU, si „odporné“ uhelky ponechá nejdéle!? Pěkná licoměrnost!

Ale zpět do našich končin. Česko si bláhově dělalo naděje, že vše vyřeší nový blok jaderné elektrárny Dukovany. Nejenže by to nestačilo kapacitně, ale nyní už ani časově. Jelikož ještě není znám ani dodavatel bloku požadovaného výkonu, který byl původně „ušit“ na míru ruského Rosatomu, není reálné jej v požadované době spustit. Premiér Babiš se nyní tomuto nepohodlnému tématu před volbami nevěnuje, přitom jde o naši strategickou (nebo tragickou?) budoucnost.

Další vábničkou bylo přepnout uhelky na zemní plyn, což však má také značné trhliny. Plyn EU už také považuje za „nečistý“, protože již nyní produkuje více emisí skleníkových plynů než uhlí, a váhá s dotacemi. No a nahradit uhlí soláry a větrníky ve větším měřítku také nelze. Navíc ceny za elektřinu a plyn nyní výrazně stoupají, takže už nyní tvrdě pocítíme dopady energetických hrátek. A co teprve, až bude elektřiny nedostatek a jedinou náhradou plyn pocházející hlavně z nepřátelského Ruska? Raději nedomýšlet…

Cesta ven je jediná, nahradit současnou vládu nemehel skutečně kompetentními odborníky, kteří rozumí této problematice a nejsou pouze patolízaly velkého vůdce. Potom by se možná podařilo překotný útěk od domácí levné suroviny, když ji nebudou nesmyslně a uměle prodražovat unijní povolenky, tedy uhlí, ještě oddálit a zastavit rostoucí energetický průšvih. Už jsem to psal jednou a klidně to zopakuji –  kdo si dobrovolně vypne přívod energie, kterou  nutně potřebuje k životu, když nemá zajištěnu adekvátní cenovou a množstevní náhradu? Víme to všichni, byť ne každý to chce slyšet. Jedině blbec.

Newsletter