Vláda počítá s rozšířením jaderných zdrojů až za 20 let

Vládní návrh energetické strategie posouvá termín pro rozšiřování jaderných zdrojů energie do let 2033 – 2037. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek řekl, že studie o budoucnosti jaderné energetiky v zemi, která vznikne ve spolupráci MPO a MF, bude prezentována na konci roku, stejně jako nové politické stanovisko ohledně energetiky, a měla by počítat s pozdržením výstavby nových jaderných zdrojů.

ČEZ rozhodl o zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín 10. dubna v reakci na fakt, že vláda odmítla garantovat ceny elektřiny, tedy ziskovost projektu. Odložení výstavby nových jaderných reaktorů by mimo jiné znamenalo do budoucna rozšíření prostoru pro ČEZ na výplatu vyšší dividendy. Z loňského zisku management navrhl vyplatit 40 Kč na akcii (výplatní poměr 61 %), výši dividendy budou schvalovat akcionáři na páteční valné hromadě.

Akcionáři ČEZu budou v pátek rozhodovat o dividendě

Vládní návrh energetické koncepce počítá s tím, že podíl jádra na celkové produkci energie v ČR do roku 2040 vzroste na 48 % ze současných 32 %. Snížení podílu v energetickém mixu naopak čeká uhlí, které v současnosti zaštiťuje 51 % a počítá se s poklesem jeho podílu na 18 %. Obnovitelné zdroje by měly zajišťovat 24 %, plyn 6 % a další zdroje zbylá 4 % (v současnosti 11 %, 5 % a 1 %). Česká republika je v současnosti čistým vývozcem a exportuje 20 % v tuzemsku vyrobené elektřiny, do roku 2040 by však měla 5 % spotřeby dovážet.

ČEZ se dohodl s Albánií. Získá zpět úvodní investici v zemi

Newsletter