Vláda v dubnu hospodařila nejlépe od roku 1993

Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 30,5 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Je to nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu za duben od roku 1993, uvedlo ministerstvo financí. Loni v dubnu byl rozpočet ve schodku 0,4 miliardy korun.

Plnění rozpočtu vykázalo za měsíc duben historicky nejlepší výsledek. Nikdy v dějinách novodobé ČR nedosahoval v daném měsíci přebytek vyšší hodnoty. Je však třeba upozornit, že na základě tohoto údaje nelze činit žádné dalekosáhlé závěry o stavu tuzemských veřejných financí. Například v dubnu před dvěma lety dosahoval přebytek státní kasy 26,6 miliardy korun, tedy jen o necelé čtyři miliardy méně než letos. Přesto státní pokladna vykázala ke konci roku 2014 schodek téměř 78 miliard korun. Pro letošní rok vláda počítá se schodem 70 miliard korun.

Kovanda: Babiš zemi zadlužuje více, než je třeba

I tak je aktuální údaj nepochybně další příznivou zprávou o hospodaření vlády. Státní kase ovšem pomáhá primárně hospodářský růst jako takový, nikoli zlepšení vlastní správy veřejných financí. Z hlediska vlastní správy veřejných financí dosahuje současná vláda zatím víceméně stejných výsledků jako vláda předchozí. Ve spojení se solidním ekonomickým výkonem české ekonomiky však poměrně dobrý stav veřejných financí – který je lepší než ve většině zemí Evropské unie – vytváří příznivou souhru faktorů, které dále tlačí a tlačit budou na pokles výnosů českých státních dluhopisů.

Babiš: Požadavky na rozpočet jsou o 40 mld. Kč vyšší než možnosti

Například české dluhopisy s desetiletou dobou splatnosti tak letos pravděpodobně budou z hlediska svého výnosu atakovat historická minima, na něž klesly jak v první polovině roku 2015, tak letos v první půli března. Z toho bude těžit česká vláda, která si na světových trzích bude moci půjčovat rekordně levně. Takto uspořené prostředky pak bude moci realizovat jiným způsobem, ať už ekonomicky produktivním (investice apod.) či neproduktivním (zvýšení sociálních výdajů apod.).

Andrej Babiš. Dařbuján, nebo Pandrhola?

Newsletter