Vládou prošlo zpřísnění hazardu. Loterie čeká vyšší daň

Vláda schválila trojici návrhů zákonů regulujících nově hazard v České republice. Pravomoci obcí v regulaci hazardu by měly být silnější, měla by být zavedena povinná zavírací doba heren, zvýšeno zdanění hazardu nebo nově povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností, což umožní jejich řádné zdanění. Ministerstvo financí předpokládá, že dodatečný výnos daně z hazardních her dosáhne přibližně dvou miliard korun.

Tři sazby daně

Navrženy jsou tři sazby zdanění oproti původní jedné ve výši 20 procent. V případě technické hry bude sazba daně z hazardních her ve výši 35 procent. Norma také navrhuje zavedení minimální daně z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu z technického zařízení, tím by se měly takto vybrané prostředky zvýšit na dvojnásobek. „Důvodem je snaha o zachování příjmů obcí i při očekávaném snížení počtu přístrojů a jiných technických zařízení v důsledku nové právní regulace hazardních her,“ uvedlo ministerstvo.

Druhá sazba ve výši 30 procent se navrhuje pro živé hry, loterie a binga. Třetí sazba zdanění ve výši 25 procent se bude týkat kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100.000 Kč. „Cílem návrhu zákona o dani z hazardních her je přiblížení sazeb daní z hazardu stavu v okolních zemích,“ uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo, které zákony vládě předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu.

„Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit moderní regulaci hazardu. Jdeme tak cestou západní Evropy,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dva stupně povolení

Schválený návrh zavádí dvoustupňové povolování hazardních her. Ministerstvo by nově mělo zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků. Povolení k umístění herního prostoru bude ale ve výhradní pravomoci příslušné obce. Ty zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého svého území.

Norma, která by měla platit od ledna 2017, dále zavádí povinnou přestávku po dvou hodinách hry i povinnou zavírací dobu heren od 03:00 do 10:00. Dále omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Návrh zákona o hazardních hrách, návrh zákona o dani z hazardních her a návrh novely, kterou se mění některé související zákony, ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman. Vláda zároveň jednala o novele loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Přijala k ní dnes neutrální stanovisko.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června ministra financí Andreje Babiše (ANO) obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou. Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisti a některé loterijní firmy.

Aktivisté dnešní souhlas vlády uvítali. Nejvíce oceňují povinné zavírací hodiny heren a přestávky v hraní, uvedli zástupci Transparency International ČR a Občané proti hazardu na tiskové konferenci.

Aktivisté tleskají

„Vláda dnes udělala krok k opravdové regulaci hazardu v České republice. Výrazně se zpřísnila ochrana hráčů i celé společnosti,“ poznamenal předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda s tím, že při projednávání zákona ve Sněmovně budou tlačit na další zpřísnění.

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka tvrdí, že by po dvaceti letech mohlo skončit hazardní eldorádo. „Oceňujeme, že se do zákona dostaly parametry, které sníží riziko vzniku závislostí. To znamená, že nově bude po dvou hodinách povinná pauza a mezi třetí a desátou hodinou ranní budou všechny herny i kasina zavřené. Pozitivní také je, že hráč bude po celou dobu vědět, kolik činí jeho celková prohra,“ vyjmenoval hlavní přínosy nových zákonů Ondráčka.

Firmy z oboru kritizují

Vláda podlehla aktivistům zlobbovaným nelegálními provozovateli, kritizují dnešní schválení návrhů zákonů regulujících hazard provozovatelé herních automatů. Výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň řekl ČTK, že nyní chtějí přesvědčit poslance, aby zákony zmírnili.

„Tato předloha je v horší podobě, než šla do legislativní rady vlády. Zdá se, že vláda podlehla aktivistům zlobbovaným nelegálními provozovateli,“ uvedl Vrzáň.

Například nařízení, aby hráč po dvou hodinách hraní měl povinnou přestávku, označil za nesmysl. „Jde o neodůvodněný administrativní zásah do svobody hráčů. Je to nesmysl a svědčí to o tom, že tu rozhodují lidé, kteří ani v herně nikdy nebyli. Vláda by spíše měla nařídit povinné přestávky po dvou hodinách pro řidiče kamionů, to by bylo přínosnější,“ řekl.

SPELOS kritizuje také různou míru zdanění jednotlivých typů her podle jejich deklarované škodlivosti. Právě provozovatelé automatů budou muset platit nejvíce, místo současných 20 procent z obratu 40 procent. „Různá pásma zdanění různých typů her jsou dalším nesmyslem. Povede to pouze k daňovým únikům, šedé ekonomice a nerovnosti na trhu,“ soudí Vrzáň.

Sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek označil vládní přístup k hazardu za paradoxní. „Vláda na jedné straně výrazně reguluje a omezuje trh kamenných heren a kasin, ale zároveň liberalizuje hazard na internetu. Povede to pouze k tomu, že neubude hráčů a závislých lidí, protože ti se pouze přesunou právě na internet,“ řekl.

Pozastavil se také nad tím, že zatímco se ministerstvo financí snaží hazard regulovat a vyššími daněmi vybrat více do státního rozpočtu, obce a města přichází s prohibicí. „A to včetně Prahy, kterou vede nominantka stejné strany, jako ministerstvo financí. Úplný zákaz přitom povede pouze k zániku legálního hazardu a rozkvětu nelegálního trhu v černých hernách. Z nich stát nevybere vůbec nic,“ tvrdí.

Návrhy zákonů ještě musí schválit poslanci i senátoři a poté podpisem stvrdit také prezident Miloš Zeman.

Nová úprava hazardu

Hlavní body návrhů zákonů o regulaci hazardu, které dnes schválila vláda. Jde o návrh zákona o dani z hazardních her, návrh zákona o hazardních hrách a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákonů o hazardních hrách a o dani z hazardních her. Všechny normy jsou teprve na začátku legislativního procesu, ještě je musí schválit Parlament, pak je dostane k posouzení prezident. Účinnost zákonů vláda navrhuje od 1. ledna 2017.

Přísnější pravidla pro provozovatele:

– automaty a jiné technické hry bude možné provozovat pouze v kasinech či hernách, nikoliv již v restauracích či jiných provozovnách se zvláštním provozním režimem

– povinná přestávka u technické hry a povinná zavírací doba heren od 03:00 do 10:00

– striktní rozlišení kasina a herny – v kasinu musí být umožněna živá hra minimálně u třech hracích stolů, a to po celou provozní dobu

– stanovení minimálního počtu povolených koncových zařízení technické hry na provozovnu a z toho plynoucí snížení dostupnosti hazardních her a příslušných herních limitů

– hernu nebo kasino nebude možné provozovat v sousedství stanovených budov, například vlakových a autobusových nádraží, školských zařízení, zařízení zdravotnické péče

– součástí zákona je také vybudování centrálního informačního systému. Zajištění datového spojení s tímto monitorovacím systémem bude podmínkou provozu všech typů technických zařízení a internetových her

Omezení pro hráče:

– vznikne rejstřík lidí vyloučených z účasti na hazardních hrách – z účasti na živé hře, technické hře, kurzových sázkách a internetové hře budou vyloučeni lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, lidé, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení na základě trestního řádu, a lidé, kteří o zápis do rejstříku dobrovolně požádají

– zákon upravuje možnost sázejícího stanovit si sebeomezující opatření formou stanovení maximální výše sázky a prohry za zvolené časové období a dále maximální možnou dobu účasti na hře

Vyšší zdanění hazardu:

– tři sazby zdanění oproti původním 20 procentům.

  1. v případě technické hry sazba daně z hazardních her ve výši 35 procent. Zavedení minimální daně z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu z technického zařízení, to má takto vybrané prostředky zvýšit na dvojnásobek.

  2. druhá sazba ve výši 30 procent se navrhuje pro živé hry, loterie a binga.

  1. třetí sazba zdanění ve výši 25 procent se bude týkat kurzových sázek, totalizátorových her a tombol s úhrnem sázek od 100 000 Kč.

Nový systém povolování hazardu s většími pravomocemi obcí:

– ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění herního prostoru bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována

– obce zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého jejich území.

Zdroj: Ministerstvo financí

Newsletter