Vlastní dům nebo byt má nejméně Američanů od roku 1967

Míra vlastnictví obytného domu nebo bytu klesla ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí na 63,4 procenta. To je nejméně od roku 1967. Američané dávají ve stále větší míře přednost nájemnímu bydlení, vyplývá ze statistik amerického ministerstva obchodu. V první letošní čtvrtině sledovaná míra vlastnictví nemovitosti dosahovala 63,7 procenta, před rokem 64,7 procenta.

Vrcholem z pohledu toho, jaký podíl Američanů se mohl pochlubit vlastním bydlením, byl závěr roku 2004, kdy míra činila 69,2 procenta. Byla to přitom doba, kdy se nezadržitelně blížila krize na americkém realitním trhu. „Nyní jsme pouze pět desetin od rekordního minima z roku 1965, kam sahají záznamy,“ řekl k aktuálnímu obrazu televizi CNBC analytik Peter Boockvar z The Lindsey Group. Tvrdě zkritizoval vládní pobídky, které pokřivují americký realitní trh. Teď dle slov analytika sklízíme odplatu zásahu do volného trhu.

Celkový počet obsazených obytných jednotek sice ve Spojených státech stoupá, za tímto růstem však stojí pouze nájemníci. To vede k růstu nájmů. Podle společnosti Axiometrics, která se zabývá analýzou realitního trhu, dosáhl ve druhém čtvrtletí meziroční růst nájmů pěti procent. Zahájená výstavba domů o více bytových jednotkách od června do června meziročně stoupla o 55 procent, přesto stále nabídka daleko zaostává za poptávkou, což dokazuje 95,2% míra obsazenosti.

Dnešní data v podobě S&P/Case Shillerova indexu cen domů ukázala na meziroční růst o 4,4 procenta. Analytici ale upozorňují na další z nebezpečí současného stavu amerického realitního trhu a to fakt, že ceny nemovitostí rostou nejdravěji ve spodním cenovém segmentu, kde obvykle na trh přicházejí ti, kdo si pořizují své první bydlení. To, spolu s regulací vynucenými přísnými úvěrovými standardy ve stavu nadbytku likvidity, brání dalšímu oživení trhu jako celku, protože tyto prvokupce v řadě případů drží stranou.

Newsletter