Vlastní měna pro Islámský stát

I přesto, že samostatně vyhlášený Islámský stát nemá funkční strukturu výkonné moci, není uznáván žádnou světovou vládou a neustále čelí americkým leteckým útokům, stačil ve svém středečním prohlášení představit plán zavedení vlastní měny.

Odnož Al-Káidy známá pod zkratkou ISIS oznámila zahájení ražby vlastní měny jako způsob odtržení se od „despotického finančního světa, kterému jsou Muslimové vystaveni.“ Podle posledních informací serveru CNN má být měna založena na oběhu zlatých, stříbrných a měděných mincí o celkovém počtu sedmi druhů – dvě zlaté, tři stříbrné a dvě měděné. Na samotné zavedení a následný průběh by pak měla dohlížet stanovená rada „finančního domu“.

Další informace doposud chybí, ale podle vyjádření ISIS budou v brzké době zveřejněna další sdělení o stanovení kurzu nové měny a místa, kde bude zveřejněn. Dle vyjádření je celý tento krok „vítězstvím Islámského státu, který tak dokázal existenci vlastní soběstačné ekonomiky.“

I přes snahu distancovat se od mezinárodní ekonomiky, je dost pravděpodobné, že nová měna bude mnohem více závislá na globálním vývoji, konkrétně na drahých kovech a ropě. Podle vyjádření Stevena H. Hankeho, profesora z katedry aplikované ekonomie na Hopkinsově univerzitě, bude „kupní síla měny čistě závislá na vývoji kupní síly zlata, stříbra a mědi.“

Otázkou zůstává, jakým způsobem nejbohatší teroristická organizace drahé kovy získá. Prozatím využívala tři hlavní zdroje financování. Prvním jsou zabrané ropné studnice a rafinérie v severním Iráku a Sýrii, ze kterých se do nedávné doby dařilo pašovat silně podhodnocené barely ropy směrem na jih Turecka. Druhým zdrojem jsou štědré dary od sympatizantů z oblasti Kataru a Kuvajtu. Nejvíce financí však pochází z organizovaného zločinu, který zahrnuje vykrádání bank, výběr horentních daní, prodej ukradených cenností či zábor obilnic a důležitých dopravních území. 

Newsletter