Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Vlastník NWR hodil ručník do ringu

Letošní rok bude pro těžební firmu New World Resources (NWR) obtížný. Hospodářské výsledky za loňské 4. čtvrtletí a za celý rok 2015 byly podle očekávání špatné. Výhled je ale ještě horší. Vlastník firmy hodil ručník do ringu, poznamenal Josef Němý z Komerční banky. Novým vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv.

Podle analytiků bude napínavý zejména vývoj hotovosti firmy, může se totiž přibližovat k nebezpečně nízké úrovni ohrožující její existenci. Těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Kromě Dolu Paskov se chystá zavřít i doly Lazy a Darkov.

Výsledky za loňské 4. čtvrtletí ovlivnil velký odpis aktiv, uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Velmi nízké ceny koksovatelného uhlí by podle něj mohly dokonce dále klesnout. To bude pro NWR znamenat, že v následujících letech bude peněžní tok negativní. NWR bude vzhledem k nízkým cenám koksovatelného uhlí v nejbližším období pálit životně důležitou hotovost.

 

Těžební společnost NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, se v loňském 4. čtvrtletí propadla do ztráty 207 milionů…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 24. únor 2016

 

Management těžební firmy se spolu s dalšími zainteresovanými stranami podle Němého snaží najít řešení, které by umožnilo další fungování OKD. Je zřejmé, že toto řešení by kromě zavření některých dolů vyžadovalo také radikální změnu kapitálové struktury, což by pravděpodobně vedlo k masivnímu naředění podílů menšinových akcionářů NWR. „Dosažení dohody je nejisté, alternativou je z našeho pohledu bankrot NWR a převzetí OKD státem nebo soukromým investorem,“ uvedl Němý.

Převedení podílu firmy CERCL Mining Holdings na nového majitele, k němuž má dojít nejpozději do konce března, může podle Němého usnadnit restrukturalizaci firmy. „Trh by si teoreticky mohl tuto zprávu vyložit i pozitivně, protože podíly zbývajících akcionářů by se mohly přibližně zdvojnásobit. Na druhou stranu je ale patrné, že dosavadní vlastník již nevěří v zotavení firmy, když do ní není ochoten investovat další kapitál a naopak se svého podílu vzdává za nulovou cenu,“ uvedl Němý.

Ministr průmyslu Jan Mládek na twitteru uvedl, že změna majitelů společnosti je závažná. „Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD,“ napsal ministr.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly oznámení o změně akcionářské struktury NWR nemusí znamenat pro OKD vůbec nic. „Byl bych v hodnocení tohoto kroku opatrný. Není totiž jisté, že Bakala z firmy skutečně vycouvá. Pan Bakala by hlavně měl do firmy vrátit miliardy, které z ní vybral,“ poznamenal Středula. Podle krajských představitelů je odchod Bakaly z NWR dobrá zpráva.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že Bakala místo pomoci firmě prostě utekl. „Jestli tady někdo získal obrovské množství peněz a teď je potřeba pomoci, tak se neutíká, a firmě se pomůže, jednoduše řečeno,“ řekl Pytlík.

Avizovaný odchod vlastníka NWR může podle Němého přilákat spekulanty. Dlouhodobě ale akcie NWR mají prakticky nulovou hodnotu. Bez navýšení kapitálu firma jednoduše nebude schopná splatit své závazky a akcionářům tak nakonec nezůstane zhola nic. Investor, který by do současné NWR vložil potřebný nový kapitál, se zřejmě bude hledat jen těžko. Zájem by asi mohl být jen o jednotlivé doly, naznačil.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že firma získala vyjádření o udržitelnosti podniku tzv. Going Concern – tedy potvrzení o fungování v následujících měsících. Pro OKD z toho konkrétně vyplývá úkol připravit ekonomicky udržitelný podnikatelský plán se zaměřením na roky 2016 a 2017. Jeho součástí se stane i příprava a zodpovědné řešení Dolu Paskov.

Newsletter