Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Vlastnit dům? V USA dřív samozřejmost, nyní čím dál obtížnější…

Poměr Američanů bydlících ve vlastním domě klesl na 19leté minimum. Potenciální kupující odrazují rostoucí ceny a přísné podmínky pro poskytování úvěrů. Podle zprávy Census Bureau klesl podíl Američanů, kteří vlastní domy, v nichž žijí, ve druhém čtvrtletí na 64,7 procenta z 64,8 procenta v předchozím kvartálu. Tato míra se shoduje s výsledky pro druhé čtvrtletí roku 1995.

Bydlení se stalo méně dostupné a obtížnější na financování především pro nově kupující. A to vše i přes to, že úroveň úrokové sazby hypoték se přibližuje rekordnímu minimu. Podle Národní asociace realitních kanceláří, lidé kupující svou první nemovitost tvořili v červnu 28 procent všech prodejů starších domů. V porovnání s 40procentním historickým průměrem je to značný pokles.

„Lidé poprvé investující do koupě vlastního bydlení jsou potenciálním zdrojem čistého přírůstku vlastnictví bytů,“ tvrdí Millan Mulraine, zástupce vedoucího amerického výzkumu a strategie i TD Securities v New Yorku. „Absolventi vysokých škol nebo novomanželé již nemají domy ve svém vlastnictví, jak tomu bylo dříve. Úvěry jsou přísnější, absolventi jsou zatíženi studentskými půjčkami a jejich příjmy jsou značně nižší.“

Ceny domů v USA vzrostly za posledních 12 měsíců do května o 9,3 procenta, vyplývá z posledního zveřejněného indexu S&P/Case-Shiller 20. Census Bureau uvedla, že míra počtu všech Američanů vlastnících své domy v červnu 2004 vystoupala až na 69,2 procenta. Následně však klesla v souvislosti s propadem nemovitostního trhu.

Newsletter