Vlažná data z americké ekonomiky: Trh práce, maloobchod

(Rozšířeno 15:04) Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech i květnový maloobchod se vyvíjejí hůře proti očekávání trhu, ukázala dnešní data. Euro reaguje mírným posílením vůči americkému dolaru.

Nových žádostí o podpory v nezaměstnanosti bylo ve sledovaném týdnu do 7. června 317 tisíc, což je zhoršení proti předchozím revidovaným 313 tisícům a hodnota nad poslední aktualizovanou hodnotou konsensu 309 tisíc, uvedlo ministerstvo práce. Čtyřtýdenní klouzavý průměr, jako věrnější hodnota, filtrující výkyvy, vzrostl o 4,75 tisíce na 315,25 tisíce žádostí. Zhoršení se dostavuje také u pokračujících žádostí o podporu hodnotou 2614 tisíce nad konsensem 2612 tisíce proti 2603 tisíce v předchozím týdnu. Přes negativní pohyb klouzavého průměru se statistiky od očekávaných hodnot odchylují o nízké jednotky tisíc, vážnější reakci trhu na tato data čekat nelze.

Další dříve zveřejněná data z amerického trhu práce ukázala, že americká ekonomika v květnu vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst, což byl čtvrtý měsíc v řadě nad metou dvouset tisíc. Významnou metou ve statistice je dosažení obnovy všech 8,7 milionu míst, které USA ztratily v průběhu recese ekonomiky. Míra nezaměstnanosti zůstává hodnotou 6,3 procenta u pěti a půl letého dna.

Negativní je i signál ze strany maloobchodních tržeb. Ty v americké ekonomice v květnu meziměsíčně vzrostly pouze o 0,3 procenta při očekávaném dvojnásobném tempu růstu, po vyloučení prodejů aut se hodnotou 0,1 procenta přiblížily stagnaci při konsensu +0,4 %. 

Květnový vývoj v americkém maloobchodě je ale doprovozen revizí dubnového čísla směrem vzhůru a to poměrně zásadně: na +0,5 % ze za duben původně oznámených pouze +0,1 %. Očekávání pro duben byla původně nastavena nízko po silných předchozích měsících.

Eurodolar potvrzuje přijetí čísel jako špatná a od hladiny 1,3525 se posouvá k 1,3545 EURUSD. Futures na americké akciové indexy se sjednotily směrem poklesu, shodně o zhruba desetinu procenta u S&P 500, DJIA i Nasdaqu.

Newsletter