Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Vlažná data z americké ekonomiky: Trh práce, maloobchod

(Rozšířeno 15:04) Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech i květnový maloobchod se vyvíjejí hůře proti očekávání trhu, ukázala dnešní data. Euro reaguje mírným posílením vůči americkému dolaru.

Nových žádostí o podpory v nezaměstnanosti bylo ve sledovaném týdnu do 7. června 317 tisíc, což je zhoršení proti předchozím revidovaným 313 tisícům a hodnota nad poslední aktualizovanou hodnotou konsensu 309 tisíc, uvedlo ministerstvo práce. Čtyřtýdenní klouzavý průměr, jako věrnější hodnota, filtrující výkyvy, vzrostl o 4,75 tisíce na 315,25 tisíce žádostí. Zhoršení se dostavuje také u pokračujících žádostí o podporu hodnotou 2614 tisíce nad konsensem 2612 tisíce proti 2603 tisíce v předchozím týdnu. Přes negativní pohyb klouzavého průměru se statistiky od očekávaných hodnot odchylují o nízké jednotky tisíc, vážnější reakci trhu na tato data čekat nelze.

Další dříve zveřejněná data z amerického trhu práce ukázala, že americká ekonomika v květnu vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst, což byl čtvrtý měsíc v řadě nad metou dvouset tisíc. Významnou metou ve statistice je dosažení obnovy všech 8,7 milionu míst, které USA ztratily v průběhu recese ekonomiky. Míra nezaměstnanosti zůstává hodnotou 6,3 procenta u pěti a půl letého dna.

Negativní je i signál ze strany maloobchodních tržeb. Ty v americké ekonomice v květnu meziměsíčně vzrostly pouze o 0,3 procenta při očekávaném dvojnásobném tempu růstu, po vyloučení prodejů aut se hodnotou 0,1 procenta přiblížily stagnaci při konsensu +0,4 %. 

Květnový vývoj v americkém maloobchodě je ale doprovozen revizí dubnového čísla směrem vzhůru a to poměrně zásadně: na +0,5 % ze za duben původně oznámených pouze +0,1 %. Očekávání pro duben byla původně nastavena nízko po silných předchozích měsících.

Eurodolar potvrzuje přijetí čísel jako špatná a od hladiny 1,3525 se posouvá k 1,3545 EURUSD. Futures na americké akciové indexy se sjednotily směrem poklesu, shodně o zhruba desetinu procenta u S&P 500, DJIA i Nasdaqu.

Newsletter