Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Vlažný pokles pražské burzy, v čele evropských ztrát Británie

Evropské akciové trhy se v průběhu úvodní seance týdne postupně sunuly do červených čísel a to především díky výraznému propadu libry. Britská libra v úvodu týdne propadá vůči dolaru na nejnižší úrovně od listopadu poté, co byl během víkendu zveřejněn výsledek průzkumu před referendem o nezávislosti Skotska. Pro nezávislost se totiž vyslovilo 51 procent dotázaných, proti bylo 49 procent. Do konání referenda přitom zbývá již jen 10 dní.

Armageddon pro libru i trhy? Samostatné Skotsko může vyjít

Nejvíce tak dnes ztrácí britský index, v řádu zhruba 0,5 %, a částečně tak zkorigoval svůj intradenní propad. Naopak ze situace těží dluhopisy s krátkodobou splatností a to především díky očekávání, že Bank of England bude muset ponechat sazby na současné úrovni déle, než se původně očekávalo.

Z makrodat dnes vyšla obchodní bilance Číny, která dopadla pozitivně díky přebytku zahraničního obchodu na rekordní úrovni 49,8 mld. USD. Připojil se nečekaně výrazný propad japonské ekonomiky. Před otevřením evropských trhů vyšla i německá obchodní bilance, která za červenec skončila v rekordním plusu 23,4 mld. EUR.

Japonská ekonomika po revizi prudce padá

Z vybraných akciových zástupců o 5 procent roste švédský Electrolux poté, co společnost GE ohlásila prodej své divize na výrobu domácích spotřebičů za 3,3 mld. USD do jejích rukou.

Pražská burza se po většinu dne držela v červených číslech a to především vlivem korekce na bankovních titulech. Erste poklesla o 0,6 % k 570 Kč, Komerční banka se pak z denních minim u 4850 Kč posunula zpět výše a ztratila pouze 0,2 %. V červeném teritoriu se obchodovalo i na ČEZu, který se sesunul k 625 Kč resp. o 0,75 % níže. Celkový objem obchodů aktuálně dosáhl 425 mil. Kč.

Mezi zájemce o většinový podíl Enel ve slovenské energetice Slovenské elektrárne se po bok ČEZu a Energetického a průmyslového holdingu zařadila také slovenská vláda, která aktuálně v energetice drží 34% podíl a firmu by tak zcela ovládla.

Boj o Slovenské elektrárne: ČEZ, EPH i slovenská vláda?

Newsletter