Vliv pařížských útoků na francouzskou ekonomiku?

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM přišla v listopadu kvůli teroristickým útokům v Paříži o tržby v objemu kolem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Dodala, že výpadek tržeb neohrozí splnění jejích celoročních cílů. Reagovala také Bank of France, když snížila prognózu hospodářského růstu na 0,3 procenta.

Finanční ředitel Air France Pierre-Francois Riolacci uvedl, že teroristické útoky měly negativní dopad na listopadové rezervace, a to zejména na japonském a americkém trhu. Air France v listopadu i přesto vykázala meziroční nárůst počtu cestujících o 1,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Aerolinky koncem října oznámily, že ve třetím čtvrtletí zvýšily tržby meziročně o 11 procent na 7,42 miliardy eur. Jejich provozní zisk se téměř zečtyřnásobil na 898 milionů eur. Firma těžila ze silné letní poptávky a z nízkých cen pohonných hmot. V loňském třetím čtvrtletí navíc byly výsledky podniku negativně ovlivněny stávkou pilotů.

 

Francouzská centrální banka také poznamenala, že teroristické útoky z 13. listopadu přibrzdily sektor služeb. Původně ve čtvrtém čtvrtletí předpovídala expanzi 0,4 procenta. 

Centrální banka poskytla také odhad měsíční podnikatelské nálady, který ukázal, že index nálady v sektoru služeb v listopadu klesl na 96 z říjnové snížené úrovně 97.

Newsletter