Vlna akvizic splachuje i bitcoin

Někteří lidé žijí v  představě o tom, že bitcoin, jako použitelná měna, je neustále v plenkách. Ostřílení znalci však ví, že opak je pravdou. Kryptoměny jakožto prostředek směny se velice rychle rozšiřují do různých oblastí světových ekonomik. Zvýšený zájem pak potvrzuje i konsolidace samotného odvětví virtuálních peněz.

Stejně jako velké množství jiných společností napříč celým světem, i bitcoinové burzy přichází na chuť fúzím a akvizicím. Posledním takovým případem je newyorská burza Coinsetter, která slouží jako místo směny pro tradery z Wall Street, a kanadská burza Cavirtex.

Fintech jízda na vlně M&A

Samotnou akvizici ohlásil jako první výkonný ředitel Coinsetteru Jaron Lukasiewicz. „Do budoucna očekáváme ještě další rozšíření. Tato akvizice je teprve začátek mnohem větší konsolidace dynamicky se rozvíjejícího odvětví kryptoměn,“ řekl pro magazín Fortune.

Na kanadské burze Cavirtex se neblaze podepsaly nedávné hackerské útoky. V únoru čelila několika kyberútokům, které nakonec vyústily v její uzavření. Cílem Coinsetteru je navrátit Cavirtexu její zašlou slávu. Burza bude v brzké době opět otevřena, a to pod stejným jménem, avšak pod novou webovou stránkou a zabezpečením. Lukasiewicz je přesvědčen, že tento krok uvítá většina kanadských traderů, kteří, dle jeho slov, nemají jinou lepší možnost. „Všechny momentálně fungující kanadské bitcoinové burzy jsou velice nekvalitní a tudíž i nedůvěryhodné. Cílem je dobýt trh s naší cennou technologií, která, jak jsem přesvědčen, přiláká spoustu klientů,“ řekl ředitel.

Na otázku ohledně zabezpečení Cavirtexu už však Lukasiewicz nebyl tolik sdílný. „O tom, co se v únoru stalo, nechci mluvit nijak dopodrobna. Nejednalo se ale o situaci, kdy by se jeden hacker zvenčí naboural do systému. Celá věc byla poměrně neojedinělá a dosti složitá. Problém jsme ale opravili, tudíž veškeré obavy už nejsou na místě.“

Počet bitcoinových burz se za poslední dobu poměrně zvětšil, avšak výše zmiňovaná akvizice může být předzvěstí zvratu tohoto trendu. Sám Lukasiewicz věří, že Coinsetter, byť není v záplavě bitcoinových společností žádným velikánem, poroste právě prostřednictvím fúzí a akvizic. Jeho optimismus je podpořen zvučnými jmény. U založení Coinsetteru totiž stál například Barry Silbert, zakladatel společnosti Digital Currency Group, a součástí vedení je i Marshall Swatt, který v minulosti pomohl vybudovat forexovou síť ve společnosti Citigroup.

Na rozdíl od konkurenční firmy Coinbase, která je jednou ze světově největších bitcoinových společností, se Coinsetter zaměřuje, spíše než na malé spotřebitele, na obchodníky, kteří vyhledávají maržové obchodování s kryptoměnami.

Technologie bitcoinu dobývá Wall Street

Investice do bitcoinu? Proč nezkusit fond.

Newsletter