Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Vlna z Británie potopila americké akciové trhy

Americké akciové trhy zakončily týden poklesem, když reagovaly na aktuální zprávu o brexitu. Investoři se totiž dozvěděli výsledky čerstvého průzkumu společnosti ORB pro britský deník The Independent, který ukázal, že celkem 55 procent z dvou tisíc Britů je pro odchod z Evropské unie. Ještě na konci května anketa stejné agentury ukázala vedení prounijního tábora s 51 procenty hlasů.

Stratég Barclays Andres Jaime podotkl, že zpráva z Británie trhy jednoznačně zasáhla. Euro i libra během vůči dolaru oslabily. „Tento průzkum se nijak neodlišuje od těch ostatních. Je jen nejnovější a událost se blíží,“ dodal Jaime. Britové budou hlasovat o budoucnosti země ve čtvrtek 23. června. Guru investic do dluhopisů Bill Gross varoval, že v případě brexitu bude na trzích panovat strach.

Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil o 0,67 procenta na 17 865,14 bodu. Index dolů táhly akcie firmy Caterpillar, dařilo se naopak společnosti Verizon.

Širší index S&P 500 odepsal 0,92 procenta na 2096,07 bodu, do červených čísel index táhl energetický a finanční sektor. Největší ztráty postihly index technologického trhu Nasdaq, který uzavřel na 4894,55 bodu se ztrátou 1,29 procenta.

Za celý týden Dow Jonesův index zpevnil o 0,3 procenta. S&P 500 naopak ztratil desetinu  procenta a Nasdaq dokonce procento.

Z ekonomiky přišla v závěru týdne zpráva, že Michiganský index spotřebitelské důvěry v červnu klesl na 94,3 bodu zatímco trh čekal 94 bodů.

Newsletter