Volatilita devizových trhů je nejvyšší od pandemie

Klíčové body

  • Index volatility měnových trhů vystoupal na nejvyšší hodnotu od května roku 2020.
  • Euro od začátku ruské invaze oslabilo proti dolaru a franku, posílilo naopak proti koruně a dalším měnám regionu.
  • Rubl ztratil za poslední rok 65 % proti dolaru. Skutečná hodnota bude ale mnohem nižší.
Zdroj: Depositphotos

Index volatility na měnových trzích zpracovávaný Deutsche Bank vystoupal na hodnotu 9,95. Jedná se o největší hodnotu tohoto indexu měřící volatilitu na měnových trzích od května roku 2020. Tehdy na FX trhy dopadly následky svižného šíření viru COVID-19 a související zhoršení tržní nálady. Vývoj hodnot indexu volatility potvrzuje, že se dopady invaze Ruska na území Ukrajiny projevují už několik dní silně i na měnových trzích.

Euro proti dolaru včera mírně posilovalo díky uklidnění přesunu aktiv obchodníků k dolaru. I tak je euro proti dolaru slabší ve srovnání s měsíci před začátkem samotné invaze Ruska. Na oslabení eura tlačí stále rostoucí nebezpečí potenciálního přerušení dodávek energetických komodit z Ruska, které by se tak mohlo mstít za uvalení sankcí na finanční sektor, oligarchy a dovoz technologií.

Na oslabení eura bude tlačit i výhled pro evropskou ekonomiku i ekonomiku eurozóny, která bude vlivem blízkosti konfliktu a zdražování energetických komodit trpět. Vedle obecného snížení očekávání ohledně ekonomického růstu v Evropě vstupuje do situace i vyšší riziková prémie, se kterou budou obchodníci u eura pokračovat. Model banky Goldman Sachs pro měnový pár euro a americký dolar například počítá s ještě o něco slabším eurem v okolí 1,0700 EURUSD. Výsledky těchto modelů je však vzhledem k vývoji konfliktu na Ukrajině nutné brát s rezervou. Jisté však je, že i tento měnový pár čeká období vyšší volatility.

Euro sice ztrácí proti dolaru, od začátku ruské invaze ale posiluje proti řadě měn v regionu. Ze střednědobého pohledu posledních měsíců je nyní euro relativně silné proti české koruně, švédské koruně, polskému zlotému a maďarskému forintu. V současné době proto není od věci zvážit provedení plánovaných směn eura do měn regionu. Euro do jisté míry drží svůj kurz i proti libře, ale oslabuje proti švýcarskému franku. U švýcarského franku se však objevují spekulace, že by švýcarská centrální banka mohla zvažovat intervenci proti silnějšímu franku v následujících týdnech s cílem podpory exportu a ekonomiky.

Ruský rubl ke stejnému dni loňského roku oslabil proti dolaru o zhruba 65 %, a dostal se tak na rekordní minimum. To však plně neodráží náladu na trzích, protože samotné finanční operace v rublech, a to včetně směny, jsou významně omezené. Rubl je tak na neoficiálních a černých trzích, kde směna může dále probíhat, významně slabší. Při otevření trhů a popř. při omezení sankcí na rublové transakce uvidíme významný pokles hodnoty rublu proti téměř všem jeho měnovým párům. Ekonomické sankce jsou zásadní ranou pro Ruskou ekonomiku a financování ruské invaze na Ukrajinu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0917 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0835 do 1,0971 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,15 do 23,82 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter