Volby na Slovensku skončily patem, hrozí předčasné volby

Parlamentní volby na Slovensku skončily patem, země nebude mít stabilní vládu a hrozí předčasné volby, píšou slovenské deníky. Za největší překvapení hlasování označily volební úspěch krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).​ Volby vyhráli vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Výrazně ale ztratili a přišli o dosavadní většinu ve sněmovně. Oficiální i neoficiální jednání o budoucí vládě budou dlouhá a složitá. 

„Slovensko je po parlamentních volbách v nejistotě, jaká v zemi ještě nebyla. Volby přinesly patovou situaci, která ztěžuje vytvoření stabilní většinové vlády,“ uvedl list Pravda, podle kterého země pravděpodobně směřuje k předčasným volbám. Podle deníku skončilo období „mocenského kralování“ vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Fica. 

 Směr-SD přišel ve 150členné sněmovně o dosavadní pohodlnou většinu, po volbách obsadí jen 49 křesel. „Přehnal to s tématem migrace, nepohnul s bojem proti korupci, vsadil výlučně na sociální balíčky a ekonomické výsledky země,“ poznamenal také deník.

Fico chce sestavit další slovenskou vládu a ví, že to vůbec nebude snadné. Do Národní rady míří osm stran. Překvapením voleb SaS, Kotleba a naopak slabý úspěch uskupení Síť.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 6. březen 2016

 

„Co teď? Patové výsledky. Dokáže někdo sestavit vládu? Čekají Slovensko předčasné volby?,“ napsal na titulní stránce nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že zemi čeká dlouhé období debat s nejasným výsledkem.

„Do Národní rady se dostalo osm politických stran, v nepřehledné situaci bude velmi těžké sestavit vládu. Navíc v době, kdy se má Slovensko ujmout předsednictví v Radě EU, nás budou reprezentovat skutečně nevypočitatelní politici,“ uvedl list Plus Jeden deň.

Tisk poukázal na volební úspěch LSNS. „Krajně pravicové seskupení sbíralo hlasy u prvovoličů i lidí, kteří se nezúčastnili posledních voleb. Jeho zvolení, podobně jako vstup strany Borise Kollára do parlamentu, má jednoho společného jmenovatele – frustraci voličů,“ napsaly Hospodárske noviny.

„Voliči hodili granát, politická scéna je po volbách úplně rozbita. Úlohou odpovědných politiků je nyní ukázat, že Slovensko není Kotleba a že Slovensko patří do Evropy,“ napsal Denník N. Dodal, že taktika Směru-SD v podobě štvaní proti uprchlíkům, kteří se na Slovensku dosud neobjevili, přinesla nástup fašistů.

List Sme volební úspěch LSNS pravicového radikála a předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby připsal také Ficově antiimigrační rétorice. „Robert Fico nastavil diskurs o uprchlících tak, že extremistické názory již nepatřily pouze na okraj společnosti. Dnes, po parlamentních volbách, již extremistická strana sedí v parlamentu,“ uvedl deník.

 

Newsletter