Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Volby v ČSSD: Staronovým předsedou je premiér Sobotka

Staronovým předsedou sociální demokracie se dnes s přehledem stal Bohuslav Sobotka. Získal zhruba 85 procent hlasů delegátů stranického sjezdu. Ve volbě neměl ministerský předseda žádného protikandidáta. Stranu vede od roku 2011.

Sobotka dostal 606 ze 691 platných hlasů. Celkem ho volilo 709 delegátů sjezdu. Při obhajobě funkce před dvěma roky získal zhruba 84 procent hlasů.

Po vyhlášení oficiálních výsledků Sobotka poděkoval delegátům za podporu a za silný mandát, který mu podle něj udělili. „Takto silný mandát od vás, kteří reprezentujete členy sociální demokracie, je něco, s čím se mohu směle pustit do dalších bitev, které sociální demokracii čekají, které jsou před námi a které, jak pevně věřím, společně zvládneme,“ prohlásil staronový šéf ČSSD.

Sobotka dostal nominaci na předsedu ve všech 14 krajích a o jeho zvolení nebylo předem pochyb. Čekalo se jen, jak silnou podporu od delegátů sněmu získá. Předseda koaličního hnutí ANO, ministr financí a miliardář Andrej Babiš při nedávném opětovném zvolení do čela svého hnutí získal rovných 100 procent platných hlasů.

Sobotka: ČSSD musí být pojistkou demokracie

Sociální demokracie musí být pojistkou demokracie, nezávislosti veřejnoprávních médií a poměrného volebního systému. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes řekl ve svém kandidátském projevu na sjezdu ČSSD. Ze sociální demokracie, v jejímž vedení chce mít dvě ženy, se podle něj nikdy nedá udělat divize jakékoliv podnikatelské skupiny.

O veřejnoprávních médích se v posledních dnech začalo mluvit kvůli úvahám prezidenta Miloše Zemana a některých senátorů o tom, že by lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky České televizi. Změnu volebního systému na většinový by zase chtělo hnutí ANO.

„My musíme být pojistkou svobody v zemi, pojistkou svobody slova, parlamentní demokracie. Musíme být schopni hájit existenci a nezávislost veřejnoprávních médií, musíme být schopni hájit poměrný volební systém,“ vymezil se dnes k těmto úvahám Sobotka.

Sociální demokracie má podle něj jednu výhodu. „Nás si nelze koupit. Z nás se nedá nikdy udělat divize jakékoliv podnikatelské skupiny,“ prohlásil za potlesku delegátů. V takové souvislosti přitom někteří hovoří o hnutí ANO Andreje Babiše, který je majitelem Agrofertu. ČSSD se podle Sobotky zodpovídá jen svým voličům a svému svědomí.

Na začátku svého projevu Sobotka poděkoval předchozím šéfům sociální demokracie, včetně Zemana, s nímž má nezřídka napjaté vztahy. Zeman na dnešní pražský sjezd ČSSD nebyl pozván, i když si již připravoval projev k delegátům. Ty tak mohl oslovit pouze nepřímo z obrazovky, když se pouštěly záběry z historie strany.

Sobotka se také vyjádřil k vnitřním reformám ve straně a vyzval delegáty k podpoře změny stanov, o nichž se bude hlasovat v sobotu. Spolustraníky vyzval také k tomu, aby do vedení strany zvolili dvojici žen. Vyslovil dále přání, aby do strany vstupovali noví lidé.

Newsletter