Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Volební drama. Scénář „Trump podruhé“ posiluje dolar a oslabuje korunu

Klíčové body

  • Prezident Trump získá důležitých 29 volitelských hlasů na Floridě.
  • Biden si pravděpodobně připíše vítězství v republikánské Arizoně.
  • Dolar a rubl v reakci na těsný vývoj posilují, zatímco euro s korunou oslabují.

Volební místnosti se uzavřely, nyní nezbývá než čekat. Podle průběžného sčítání hlasů jsme svědky několika překvapení, nicméně vše je stále ve hvězdách, a tak průběžným výsledkům v aktuální fázi nelze přikládat větší váhu. Jasné ale je, že se bude jednat o značně těsnější souboj, než si pár týdnů nazpět dokázal kdokoliv představit. Již v průběhu noci se zvedala volatilita a s otevřením evropských a následně amerických trhů se dá očekávat, že dnes budeme svědky větších cenových pohybů.

Jedním z průběžných překvapení je Trumpova převaha na Floridě, která mu přinesla 29 hlasů. Zde mu pravděpodobně vyšla strategie, v rámci které rozhlašoval o Bidenovi, že je socialistou, což široká hispánská populace uprchlíků z Kuby pravděpodobně vyslyšela a paradoxně se rozhodla dát svůj hlas právě stávajícímu prezidentovi, který je znám nevolí vůči ilegálním uprchlíkům.

Podle aktuálně sečtených hlasů se také očekává, že by Trump mohl zvítězit ve státě Ohio, ve kterém dle odhadů průběžně prohrával, ale vývoj se mu podařilo otočit ve svůj prospěch. Naopak tradičně republikánský stát Arizona letos s největší pravděpodobností potěší Bidena. Demokrat by v tomto státě vyhrál teprve podruhé od roku 1957. Důvodem k tomu je ze značné části migrace obyvatel z Kalifornie a s ní spojené demografické změny.

Další důležité státy, které rozhodnou, budou Pensylvánie, Wisconsin, Michigan nebo Severní Karolína a Georgia. Na základě průběžných výsledků je unáhlené dělat závěry, ale dá se očekávat, že se bude jednat o těsnější souboj, než se před pár týdny čekalo. O aktuální náladě v táborech obou prezidentských kandidátů dobře vypovídají jejich tweety. Joe Biden krátce před sedmou hodinou ranní našeho času na Twitter napsal „Keep the faith, guys. We’re gonna win this“, což samo o sobě nezní zcela optimisticky či přesvědčivě. Trump je samozřejmě znám svým egocentrismem, ale i přes to je z jeho tweetu, který následoval asi 10 minut po Bidenovi, se slovy „I will be making a statement tonight. A big WIN!“ cítit, že je s aktuálním průběhem spokojený.

Velkou roli však bude mít i korespondenční hlasování, protože zhruba 100 milionů Američanů již předem volilo prostřednictvím obálek zaslaných poštou. Jejich sčítání bude přinášet mnohdy značné zdržení, a tak je možné, že finální výsledky z některých států nebudou známy i několik dnů. Celkově se ale i díky tomuto způsobu hlasování očekává velmi vysoká volební účast.

V noci se na trzích začala projevovat vyšší volatilita spojená s děním okolo voleb a futures na hlavní akciové indexy napříč světem se pohybovaly oběma směry v nižších řádech jednotek procent. Větší naděje pro Donalda Trumpa americkým akciím pomáhají. Spolu se snižujícím se náskokem demokratického kandidáta se také snižují šance na schválení masivního balíku fiskální podpory v brzkých dnech po zvolení nového prezidenta. Výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů tak v reakci na tento vývoj klesly o 13 bazických bodů na 0,80 % poté, co se v předchozích dnech dostaly na pětiměsíční maxima vzhledem ke zlepšenému tržnímu sentimentu.

V rámci devizového trhu je prozatím také vidět převážně odklon od rizika, když si dolar bere zpět veškeré ztráty z předchozích dnů a vůči euru se vrací zpět do teritoria mezi 1,1600 a 1,1700 EURUSD. Koruna a zlotý také ukrajují ze svých nevídaných zisků, které si včera tyto měny připsaly. Zhruba 2 % si naopak díky těsnějšímu vývoji voleb zatím připisuje rubl, kterému by rozhodně vyhovovalo znovuzvolení prezidenta Trumpa.

Pokud by Trump vyhrál, bude se zároveň jednat o horší zprávu pro EU kvůli pravděpodobnému zavádění dalších cel. Libra by naopak Trumpovo vítězství mohla vítat, vzhledem k tomu, že státník s bílou ofinkou podporuje brexit. Samotný vývoj ohledně obchodní dohody a čtvrteční zasedání Bank of England ale dopad amerických voleb na libru upozadí.

Dnešní vývoj na trzích tak bude velmi nepředvídatelný a plný silných pohybů jedním, či druhým směrem. Vývoj ohledně amerických voleb bude mít naprosto zásadní dopad na dnešní obchodování a veškerá ekonomická data tak jdou pro dnešek stranou. Případná eskalace ohledně sporů spojených se součty hlasů pak mohou mít dopad na cenový vývoj v průběhu celého týdne, tudíž je na místě být na volatilnější období připraven nejen dnes.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1635 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1617 do 1,1727 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,04 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,90 až 27,13 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,97 až 23,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter