Volební smršť v Evropě startuje. Co se stane s eurozónou?

Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.

První letošní volby startují už 15. března v Nizozemsku, na přelomu dubna a května následuje ostře sledovaná Francie, na podzim pak Německo a mimo jiné i Česká republika. „Nejdůležitější událostí, pokud jde o schopnost znepokojit trhy a v podstatě také ohrozit budoucnost evropského projektu, budou francouzské volby,“ říká Anna Stupnytska, hlavní ekonomka Fidelity International. Narušující vliv na trhy může mít podle ní rovněž perspektiva voleb v Itálii a Řecku, tedy vysoce zadlužených zemí Eurozóny. Vůbec nejzranitelněji se ale jeví Francie.

Možné komplikace můžeme podle ní očekávat také ohledně brexitu. Jednání o výsledném vztahu mezi Spojeným královstvím a EU pravděpodobně naruší výhled britského růstu, avšak míra dopadu na Evropu, kde se jako nejzranitelnější jeví Německo, je nyní velmi nejistá.

Evropu mohou podle hlavní ekonomky Fidelity International zasáhnout i mimoevropské vlivy: Rusko a Čínu povzbudila změna ve vedení USA a tyto země se budou nejen snažit rozšiřovat své sféry vlivu, ale možná také rozdmýchávat stávající konflikty a začínat nové. „Trumpovo vítězství s sebou nese vysokou mírou nejistoty ohledně budoucího politického směřování a priorit, zejména pokud jde o geopolitický postoj,“ upozorňuje Stupnytska a dodává, „narušujícím vlivem mohou být třeba Trumpova protekcionistická opatření, například zdanění zahraničního zboží nebo uhlíková daň.“

Pokud ale volby a politické změny proběhnou v klidných mantinelech, čeká Evropu i nadále příznivý růst HDP a pokračující pokles nezaměstnanosti.

Newsletter