Volný pád. Globální trhy sahají po nezáviděníhodných rekordech

Panika, nervozita, strach. To jsou slova, která v posledních dnech tvoří obsah titulků světových médií. Hlavní faktory strachu? Fed, Bank of Japan, brexit. První dva jsou již za námi, na ten poslední, bezpochyby nejsilnější, stále čekáme. Pravdou je, že kombinace všech těchto fundamentů již na přelomu minulého a aktuálního týdne vyústila v několikadenní propad globálních akcií. A právě ten podle společnosti Bespoke Investment Group dosáhl něčeho, co se v rámci poslední dekády odehrálo opravdu ojediněle.

K úterý 14.6. se propad globálních akcií měřených MSCI All World indexem zastavil na více jak -4 % za předchozí čtyři obchodní dny. Toto číslo není kdovíjak dechberoucí. Mnohem zajímavější je fakt, že počet akcií za tu dobu rostoucích byl v porovnání s „propadáky“ naprosto minimální.

Dokazuje to například Benchmark Breadth Indicator, který sleduje jednotlivé rostoucí a klesající tituly z celkem 25 světových trhů. Podle posledního měření se ukazatel v úterý zastavil na záporné úrovni, která za posledních deset let byla pozorováno opravdu stěží, míní tým Bespoke Investment Group.

„Čistá hodnota mezinárodního Benchmark Breadth indikátoru se za poslední dny zastavila na -79 bodech,“ přepisuje slova analýzy agentura Bloomberg. „Pro srovnání, za posledních deset let největší propad po sobě jdoucích čtyř dnů dosahoval -84 bodů. V pouze dalších třech případech během sledované doby pak byla pozorována čísla větší než aktuálních -79 bodů.“

Z hlediska jednotlivých trhů je na tom o něco lépe než zbytek například americký index S&P 500. Ten profituje především z toho, že většina masivních výprodejů probíhá na méně „kvalitních“ trzích. Podle analytiků by se však situace na zmiňovaném benchmarku mohla v dohledné době zlepšit. Z historických dat totiž vyplývá, že S&P 500 má tendenci o něco dříve opětovně vzrůst poté, co je na globálním akciovém poolu pozorován propad aktuálních rozměrů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter