Domácí inflace byla v srpnu vyšší oproti konsensu. Koruna zpevnila pod 25,05 za euro a pod 22,70 za dolar. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,1040 za euro.

Volný pád rublu k 65 dolarům. Další intervence?

(Aktualizováno 20:47) Ruská centrální banka má další důvod se vložit do dění na devizovém trhu. Rubl třetím dnem po sobě opět posouvá historická minima vůči dolaru a dnes překročil milník 60, ani ten ale jeho propad nezastavil. Ruská měna dnes vůči té americké prohlubuje ztráty až na bezmála 13 % a obchoduje se nad 65 rubly za dolar, při denním minimu 67,227 USD/RUB.

Rubl výrazně slábne, přičemž výnos 10letého dluhopisu roste nad 13 %. Pokračujícímu pádu ruské měny dlouhodobě nezabránily obnovené intervence centrální banky na devizovém trhu, snížení sazeb v rámci cizoměnových repo operací ve snaze zvýšit dostupnost dolaru ani zvýšení hlavní úrokové sazby o procentní bod na 10,5 %.

V Rusku se rýsuje scénář ekonomické bídy jako v roce 1998

Měnová autorita na začátku prosince obnovila intervence na devizovém trhu, když prodala zhruba 700 mil. dolarů, aby podpořila kurz rublu. Na měnovém trhu intervenovala prvně od 10. listopadu, kdy umožnila volný pohyb kurzu měny. Ta je letos pod silným tlakem v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Cena severomořského Brentu umazala dnešní 2% zisky, kdy se obchodovala nad 62 dolary za barel, a vrací se pod tuto hranici. 

Dnes má ruská centrální podpořit svou ekonomiku nabídkou tříletých úvěrů bankám v objemu 700 mld. rublů a částečně tak kompenzovat efekt utahování vládní fiskální politiky. Měnová autorita letos již pětkrát zvýšila sazby a od začátku roku vynaložila na intervence ve prospěch rublu přes 80 miliard dolarů, z toho zhruba 6 mld. USD od začátku prosince. Navzdory intervencím rubl od začátku roku oslabil o více než 40 procent.

Ruská centrální banka hází rublu další lano

Nové historické dno ruského rublu. Centrální banka je na trhu

Investoři na ruském trhu se nyní obávají prohloubení protiruských sankcí. Ve čtvrtek schválily obě komory amerického Kongresu zákon, který otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině a k rozšíření sankcí. V případě výpadků v dodávkách zemního plynu členským státům NATO se má na sankčním seznamu USA ocitnout i ruský monopolní vývozce plynu Gazprom.     

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva. 

Horší zprávy z ruské ekonomiky se množí, posledním nepříjemným překvapením je dnes zveřejněná statistika o listopadové průmyslové výrobě. Ta v Rusku klesla o 0,4 %, proti očekávání 1,2% zvýšení a po 2,9% růstu v říjnu.

Newsletter