Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Volný pád rublu nekončí, říkají experti. Čekají intervence

Ruský rubl, který byl co do výkonu za třetí čtvrtletí na posledním místě v seznamu světových měn, v úvodu dnešního obchodování poprvé v historii překročil kurz 40 za dolar. Podle agentury Reuters se kurz dotkl až rekordní úrovně 40,05 za dolar. A ani prolomení tohoto maxima zřejmě nemusí dlouho trvat, jelikož se analytici shodují v předpovědích dalšího slábnutí ruské měny, které si pravděpodobně vyžádá nové vlny intervence centrální banky.

Euro vůči rublu posílilo na 50,1 rublu. Vůči koši měn složeného z eura a dolaru pak rubl oslabil až na 44,55 rublu, tedy nad hladinu, jejíž dosažení již dříve centrální banka označila za důvod k nákupu rublů na devizovém trhu. Podle nových směrnic měnové autority je pásmo pro volné obchodování rublu 35,50 až 44,50 rublu za dolar.

Rubl na novém dně. Další intervence na obzoru, Kreml tlačí

Analytici upozorňují, že rubl klesl na rekordní minimum druhou seanci za sebou, a shodují se, že proces slábnutí ruské měny bude pokračovat. Hlavní ekonom HSBC pro Rusko Alexandr Morozov, který je za poslední rok nejlepším prognostikem měnového páru, odhaduje, že rubl vůči dolaru dál do konce roku 2015 oslabí na úroveň 41,10. Na druhé příčce přesnosti se umístil tým Danske Bank, který v příštích čtyřech kvartálech očekává oslabení rublu vůči americké měně o další 4,2 procenta. Třetí Bank Zachodni vidí kurz rublu vůči dolaru do konce roku v pásmu 40 až 41, především z důvodu slabého ekonomického růstu a negativního vnímání investorů ve spojitosti s geopolitickými riziky. Analytik Bank Zachodni přirovnává: „Vzhledem ke slabým fundamentům ruské ekonomiky a stále se táhnoucímu konfliktu na Ukrajině, předpovídat oživení rublu je jako chytat letící nůž.“

Na výprodej ruské měny i dluhopisů centrální banka minulý týden reagovala nákupem 170 mil. RUB, respektive prodejem zhruba 4,3 mil. USD. Předchozí poslední intervence měnové autority sahají do letošního května, do kdy centrální banka vynaložila na podporu tamní ekonomiky, strádající v důsledku intervencí, nejméně 40 miliard dolarů. Nyní ekonomové vyčkávají, zda centrální banka na trhu znovu zaintervenuje, jelikož kurz rublu se opět dostal na horní „povolenou“ hranici. „Intervence mají potenciál v následujících týdnech snížit na polovinu nebo zpomalit proces oslabování rublu,“ předpokládá analytik Banco Santander Marcin Sulewski, jehož cituje agentura Bloomberg.

Ropné příjmy slábnou

K oslabení rublu výrazně přispívá pokles cen ropy nejníž za dva roky, jelikož příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří zhruba polovinu příjmů ruského rozpočtu. Ruská ekonomika není producentem zboží, jehož cena by rostla, zatímco dovážíme zboží, které zdražuje… To se projeví dalším oslabením měny i v následujících letech, upozorňuje analytička VTB Capital Daria Isakova. Rusko je světovou jedničkou v exportu ropy. Cena severomořského Brentu dnes v Londýně obchoduje na ceně 91,93 USD, která je nejnižší od června 2012.

Rubl je pod tlakem již několik měsíců v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko po Putinově anexi Krymu a následného dosud trvajícího konfliktu, všeobecně označovaného jako ukrajinská krize. Jedním z projevů protiruských sankcí je nedostatek kapitálu pociťovaný ruskými firmami. Jejich přístup na zahraniční finanční trh jen velmi omezen a jejich poptávka po dolarech tak neuspokojená. Podle odhadů Morgan Stanley chybí ruskému korporátnímu sektoru 35 miliard dolarů.

Newsletter