Volný pád rublu pokračuje

AKTUALIZOVÁNO Ruský rubl dnes sestoupil na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal až k 86 rublům za dolar. Spekulativní tlak na měnu zesiluje kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšuje obavy o ruskou ekonomiku, závislou na příjmech z prodeje energetických surovin. Od počátku roku již rubl proti dolaru ztrácí více než 13 procent.​​

Kurz rublu vůči dolaru během dne oslabil až na 85,99 rublu za dolar. Později se ruská měna mírně zotavila a před 17:00 se obchodovala za 83,63 rublu za dolar. Proti euru se dnes rubl přiblížil hodnotě 94 rublů za euro, později se zotavil na 90,40 rublu za euro.

Na ulicích ale podle obchodníků a lidí z bank nadále vládne klid. Objem nákupů zahraničních měn se v posledních dnech nijak dramaticky nezvyšuje. Moskevští dealeři charakterizují nynější tlak na rubl jako spekulativní útok finančních investorů.

Svítá se rublu na lepší časy?

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že prezident Vladimir Putin byl s vývojem ruské měny obeznámen. Situaci má ale podle něj v rukou centrální banka. „Kurz kolísá, ke kolapsu má ale daleko,“ uvedl podle agentury Reuters Peskov.

Centrální banka zatím podle analytiků na trhu zasahovat na obranu měny nehodlá. „Regulátor nevidí v nynější situaci riziko pro finanční stabilitu,“ uvedli analytici Rosbank. Centrální banka ve středu uvedla, že oslabování rublu má „objektivní charakter“ a odehrává se „plynule“.

Ruská ekonomika loni klesla podle odhadů o 3, 9 procenta. Mezinárodní měnový fond v úterý Rusku předpověděl pro letošní rok jednoprocentní pokles. Největší ruská banka Sberbank dnes odhadla, že při průměrné ceně ropy 35 dolarů za barel by ruská ekonomika letos klesla o 2,2 procenta.

Ropa, sankce. Ruská inflace podle bramborového salátu

Newsletter