Vrátí se někdy Japonsko k jaderné energii?

Plán japonského premiéra Šinza Abeho vzdorovat veřejnému mínění a vzít na milost jadernou energii narazil. Od tragédie v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 se všechny japonské jaderné reaktory zastavily a většina Japonců si jejich restart nepřeje. Nicméně, japonský premiér při svém znovuzvolení v roce 2012 přislíbil, že reaktory do sítě opět uvede, čímž reagoval na volání průmyslu, který požadoval navrácení třetiny dodávek zpět do sítě. V reakci na tento výpadek musely japonské společnosti kupovat palivo na mezinárodních trzích za spotové ceny. To mělo za následek navýšení ceny elektřiny a to až o 30 procent.

Začátkem tohoto týdne byla snaha o znovuobnovení jaderné energie narušena. Soudce okresního soudu v západním Japonsku v úterý rozhodl ve prospěch skupiny rezidentů, kteří požadovali, aby nedošlo k opětovnému spuštění dvou reaktorů v této oblasti. Ty už byly schváleny státní agenturou a prohlášeny za bezpečné.

Nic nového pod sluncem

Rozhodnutí soudu nebylo až tak překvapivé. Stejný soudce již loni vynesl rozsudek, který byl proti spuštění reaktorů v téže oblasti. Naděje jaderného průmyslu se tak nyní upínají k dalšímu, obdobnému soudnímu sporu. Rozsudek by měl padnout příští týden a týká se dalších dvou reaktorů provozovaných v jihozápadním Japonsku společností Kyushu Electric. Další rozhodnutí proti opětovnému spuštění jaderné elektrárny by, podle Toshiyasu Ohashiho – hlavního úvěrového analytika společnosti Daiwa, vážně zmařilo vládní snahy a ovlivnilo výhled celého průmyslu.

Žádný strach

Dotčené společnosti se však zatím strachovat nemusí. Japonská legislativa jim totiž umožňuje přizpůsobovat ceny nákladům, které mají s dovozem náhradního paliva. V důsledku toho by podle analytiků měla být zisková i společnost KEPCO, která je na jaderné energii nejvíce závislá. Analytici navíc poznamenávají, že i v nepravděpodobném případě, kdy energetické společnosti nebudou moci znovu spustit některé své jaderné reaktory, mohou spoléhat na státní pomoc. „Jsou i jiné způsoby, jak firmám pomoci, aby byly ziskové,“ poznamenal Ohashi a poukázal na precedent, kdy společnosti jako Hokkaidó a Kyushu Electric zvýšily svůj kapitál vydáním prioritních akcií pro státní Development Bank of Japan.

Newsletter