Vřava ve VW: Piëch chce prý Winterkorna co nejdříve sesadit

Předseda dozorčí rady německé automobilky Volkswagen Ferdinand Piëch se snaží o sesazení generálního ředitele Martina Winterkorna, a to ještě před výroční valnou hromadou akcionářů, plánovanou na 5. května. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje agentura DPA a některá další německá média. Za vhodnou náhradu za Winterkorna prý Piëch považuje šéfa divize Porsche Matthiase Müllera či šéfa divize Škoda Auto Winfrieda Vahlanda. 

Konflikt ve vedení koncernu Volkswagen se dostal do centra pozornosti poté, co Piëch v nedávném rozhovoru s časopisem Der Spiegel signalizoval ztrátu důvěry ve Winterkorna. Řídící výbor dozorčí rady ale minulý týden v pátek Winterkornovi vyjádřil podporu a slíbil, že mu navrhne prodloužit kontrakt. Winterkorn je šéfem Volkswagenu od ledna 2007, současný kontrakt mu vyprší na konci příštího roku. 

Osmasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a v současnosti je patriarchou rodinného klanu ovládajícího 50,7 procenta hlasovacích práv ve Volkswagenu. Ve vedení podniku strávil téměř 22 let, z toho osm let jako generální ředitel. 

Podle rozhlasové a televizní stanice NDR se Piëch necítí pátečním prohlášením řídícího výboru dozorčí rady vázán a snaží se v rodině získat dostatečnou podporu pro Winterkornovo odvolání. 

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem aut na světě. Loni firma zvýšila prodej o 4,2 procenta na 10,14 milionu aut, a poprvé tak překonala desetimilionovou hranici. Jedničkou na světovém trhu však zůstal japonský konkurent Toyota Motor, jemuž odbyt loni vzrostl o tři procenta na 10,23 milionu vozidel. 

Newsletter