Vrchol imitace: Goldman Sachs Made in China

Čína je velmi dobře známá tím, že chrlí do celého světa  levné napodobeniny zboží světových značek. Například v českých luzích a hájích tak není problém se setkat s nepříliš povedenými kopiemi známých brandů, jako je Adidas, Nike či Lacoste. Přímo v Číně je však možné narazit na ještě mnohem větší extrémy.

Po odhalení falešného Aplle store a prodejny Ikea výčet rozšiřuje i jedna ze světově nejznámějších investičních bank, Goldman Sachs. Čínská kopie známého finančního domu vystupuje pod názvem Goldman Sachs (Shenzhen) Financail Leasing Company, přičemž své sídlo má přímo v jihočínském městě Šen-čen. Dle údajů agentury Bloomberg existuje firma od května 2013 a na svých oficiálních stránkách, dokud ještě byly v provozu, o sobě prohlašovala, že jde o jednu z největších firem ve městě, která poskytuje finanční leasing.

Firma byla odhalena členy International Union of Operating Engineers, kteří působí v oblasti Macau, jež je známá především jako epicentrum hazardních her. Byli to právě oni, kdo zaslal dopis přímo Wangovi Qishanovi, šéfovi čínské Ústřední komise pro inspekci disciplíny, která má mimo jiné na starosti i boj s korupcí.

Ústřední komise poté odhalila, že falešná Goldman Sachs byla napojená na několik heren, které vlastní Cheung Chi-tai, jenž byl již několikrát spojen s organizovaným zločinem, především s tzv. Triádou. V rámci těchto obvinění ho dokonce čeká několik soudních stání, která proběhnou již v září.

Reportéři agentury Bloomberg se pokoušeli dovolat na adresu kopie známé banky. Ozvala se jim pouze sekretářka, která potvrdila, že její společnost není nijak napojená na americkou Goldman Sachs, přičemž argumentovala především názvem „Shenzhen“, který je součástí celého jména banky. Zástupci amerického originálu jsou o existenci čínské napodobeni obeznámeni a hodlají se celým případem ještě zabývat.

Tento případ kopírování není rozhodně první ani poslední. Faktem ale je, že pokud se obdobná situace přihodí, čínské úřady jsou poměrně laxní. Žalovatelé mají tak jen velmi malou pravděpodobnost, že se jim podaří úřady přesvědčit o porušení ochranné známky.

Goldman Sachs: Strach z globální krize je zbytečný

Goldman Sachs: Proč se investoři bojí roku 2016?

Newsletter