„Vrtulníkové“ peníze: Utratit, či uspořit (i v ČR)?

Debata o tzv. „vrtulníkových“ penězích sice v poslední době utichla, ovšem sama myšlenka přímého finančního transferu směrem od centrální banky k lidem je stále naživu. Pravdou však je, že jak teoretici, tak i praktici si stále nejsou jistí, jak moc by tato nekonvenční politika byla úspěšná. Pochybnosti se pokusila rozlousknout banka ING, ovšem výsledek zastánce „helicopter money“ pravděpodobně moc nepotěší.

ING si ve spolupráci s agenturou Ipsos položila základní otázku: Jak by se lidé zachovali, pokud by na svůj bankovní účet po dobu jednoho roku obdrželi každý měsíc 200 euro přímo od centrální banky, a to bez jakýchkoliv podmínek? Respondenti z celkem 12 evropských zemí (včetně ČR) odpověděli celkem jasně. Naprostá většina z nich by takto dodatečně získané zdroje raději uspořila, než je použila ke zvýšení své aktuální spotřeby.

Blockchain, centrální banky a Friedmanova helikoptéra

Pouze 26 % dotázaných by „vrtulníkové“ peníze z velké většiny ihned utratilo, zatímco 52 % respondentů by je použilo k navýšení svých úspor či investic, případně by je nechalo ležet ladem na svém účtu. Největší podíl těch, kteří by začali ihned utrácet, byl pozorován v Itálii, Belgii a v Nizozemí. Nejméně jich bylo pozorováno v Rumunsku, Polsku a, světe div se, v České republice.

„Pokud by se lidé zachovali tak, jako v našem průzkumu odpovídali, efektivnost „vrtulníkových“ peněz by byla opravdu diskutabilní,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ian Bright, seniorní ekonom banky ING. Jako alternativa by se podle něj nabízela možnost transferu peněz do státní kasy, ze které by je bylo možné použít na investice do infrastruktury, na osekání daní či na splacení státního dluhu. Poslední zmiňovaná možnost však v Evropě nepřipadá v úvahu, jelikož ECB má ze zákona zakázáno financovat jakoukoliv vládu.

Jak dostat peníze domů a vytvořit práci? Zrušme (na čas) daně

„Vrtulníkové“ peníze pouze jako teorie? Omyl, už jsou v oběhu

S myšlenkou „vrtulníkových“ peněz přišel jako první nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friemdan. Byť jde o poměrně známou teorii, ekonomové o její možné aplikaci do praxe nikdy moc neuvažovali. Situace se změnila až tehdy, když se ukázalo, že silně expanzivní měnová politika světových centrálních bank nedokáže dosáhnout svých nastavených cílů v podobě podpory ekonomického růstu a inflace.

Sám guvernér ECB Mario Draghi o Friedmanově myšlence prohlásil, že „jde o velice zajímavý koncept.“ V rámci rady se však jejím možným zavedení dosud nezabývali. Jeho japonský kolega Haruhiko Kuroda se vyjádřil obdobně. Bank of Japan o „helicopter money“ nejednala, a to především proto, že jde o věc, která je zakázána japonskými zákony. Šéf Bank of England Mark Carney pak úvahu zavedení „měnového vrtulníku“ označil za pouhou fantazii.

Kdo si na evropském trhu půjčuje nejdráž?

 

Newsletter