Vrtulníky plné peněz se podle Citi pomalu blíží

Citi u vyspělých ekonomik předpovídá postupný posun směrem k zavedení takzvaných vrtulníkových peněz. Jednotlivé země se v nejistém politickém klimatu snaží podpořit ekonomický růst a inflaci, napsala CNBC na svých webových stránkách.

Zpráva banky přichází v době dvoudenního zasedání Bank of Japan, po němž se všeobecně očekává, že centrální banka zahájí další významný stimulační program. Japonský premiér Šinzó Abe už včera oznámil, že jeho vláda pracuje na masivním souboru opatření, který má podpořit japonskou ekonomiku. Představen bude příští týden a jeho objem přesáhne 28 bilionů jenů. Bude tak o zhruba osm bilionů jenů větší, než činily dosavadní odhady.

Takové opatření může být chápáno jak krok směrem k vrtulníkovým penězům. Citi to definuje jako „dočasný fiskální stimul pomocí trvalého růstu peněžní zásoby“. Jiní to označují jednoduše jako pumpování peněz přímo do reálné ekonomiky.

„Helicopter money“

„V době velkých nejistot má politický výhled má opět velký význam. Podle našeho názoru je zřejmý postupný posun politiky směrem k vrtulníkovým penězům,“ uvedl hlavní analytik Citi Willem Buiter. V případě Bank of Japan předpovídá Citi další umírněné uvolnění a příští měsíc nové kolo kvantitativního uvolňování u Bank of England.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda v rozhovoru pro BBC vyloučil zavedení „helicopter money“, aby si zajistil schodek rozpočtu. BBC ale upozornilo na to, že s Kurodou mluvilo už v polovině června.

Guvernér Bank of England Mark Carney krátce po výsledku referenda o brexitu, které se konalo 23. června, řekl, že „určité uvolnění měnové politiky bude během léta potřeba“. Banka pak ale trhy překvapila tím, že v v polovině července ponechala úrokové sazby na 0,5 procenta.

Newsletter