Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Všechno nejlepší aneb čínský dárek k 8. narozeninám bitcoinu

Bitcoin se drží nad hranicí tisíc dolarů. Motory rapidního růstu jsou mnohé, ovšem nejsilnějším z nich je dění v Číně. Co bude dál? Výhled pro vyšší čísla je pozitivní s tím, jak čínská vláda dala bitcoinu k jeho 8. narozeninám dárek v podobě přísnějších kapitálových kontrol.

„Denní obrat bitcoinové burzy BTC China, která je z hlediska obchodovaného objemu největší na světě, se zvýšil z miliardy renminbi z konce září až na 27,8 miliardy z 22. prosince. Tři dny poté se pak dostal na 16,4 miliardy renminbi,“ píše ve svém posledním dopise klientům Christopher Wood, akciový stratég společnosti CLSA. „Není se tedy čemu divit, že se cena bitcoinu zvýšila za poslední tři měsíce o 70 % až na 6927 renminbi.“

Proč je v Číně taková aktivita? Může za to masivní odliv kapitálu ze země, se kterým se v posledních měsících potýká tamní vláda. Ta v rámci snahy o utažení finančních kohoutků mířících mimo druhou největší ekonomiku světa zavedla přísné kapitálové kontroly, které však umožňuje obejít právě existence bitcoinu.

Fakt, že je investiční úprk ze země stále velmi silný, reflektuje nejlépe oslabující čínská měna (a ztenčující se zahraniční rezervy). Ta i přes veškerou snahu vlády a centrální banky nadále oslabuje, a to až téměř k hranici 7,00 USDCNY. A podle mnohých bude tento trend nadále pokračovat…

Zaměřeno na jüan. Bude čínská měna padat i příští rok?

Co z toho plyne pro bitcoin? Pozitivní impuls směrem k vyšším cenám. Tuto vidinu podporuje především poslední informace o tom, že Čína zavádí další zpřísnění kapitálových toků, a to konkrétně devizovou směnu.

Dřívější nastavený limit roční konverze zůstává na 50 tis. dolarech, ovšem vztahují se k němu nová další omezení, jako například podpis prohlášení, že prostředky nebudou v zahraničí použity k nákupu nemovitostí, cenných papírů či pojištění investičního typu. Lidé budou muset rovněž dodat detailní plán použití směněných deviz (zda hodlají cestovat, studovat apod.).

Všichni, kdo takto nastavená pravidla nebudou dodržovat, budou zařazeni na „černou listinu“, což v sobě zahrnuje nejen zákaz devizové směny po dobu tří let, ale rovněž i vyšetřování z podezření praní špinavých peněz.

Inu, díky, čínská vládo, může směle zaznít od držitelů bitcoinu…

Bitcoin a „zdravá“ rally? Proč rok 2016 není 2013

Newsletter