Všechno zlé je k něčemu dobré. I na Středním východě

Pád cen ropy nadále poškozuje všechny ekonomiky, které jsou na jejím vývozu trvale závislé. Týká se to především zemí ležících na Středním východě. Citibank však přichází s opačným pohledem na věc. Ve špatném se snaží najít dobré, a poukazuje tak na nové příležitosti, které se zemím tohoto regionu naskýtají.

Posilující reformy

Nízká cena „černého zlata“ může země Středního východu motivovat k omezení závislosti na této komoditě a naopak je donutit se zaměřit na investice do ostatních, neropných oblastí. Příjmy z ropného sektoru jsou hlavní zdrojem vládní spotřeby. Vlády se pak v rámci své výdajové politiky soustředí především na investice, které mají ještě víc podpořit ropné společnosti. Podle odhadů Citibank by se vládní výdaje na podporu ropného exportu mohly během příštích čtyř let snížit ze současných 13 % až na 5 % celkové vládní spotřeby.

Americká ropa WTI se dnes obchodovala pod 55 dolary/b, prvně od května 2009

„S tím, jak sílí tlaky na pokles příjmů zemí vyvážejících ropu, je potřeba se zaměřit na přehodnocení plánované vládní spotřeby během příštích let. Vlády jednotlivých zemí budou muset tento problém začít co nejdříve řešit,“ řekl pro CNBC Farouk Soussa, vedoucí ekonom oddělení pro Střední východ v Citibank.

Možné řešení vidí Soussa ve větší podpoře soukromého sektoru pomocí daňových reforem, všeobecného uvolnění podmínek finančních trhů a podnikání a ve více projektech v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru (tzv. public-private partnership).  Všechny tyto kroky by měly přilákat zahraniční kapitál, který by rozpoutal privatizační vlnu napříč jednotlivými ekonomikami.

Ropa Brent prvně od července 2009 obchoduje pod 60 dolary za barel

Soussa zároveň předpokládá, že výpadek příjmů z ropného sektoru bude nutné kompenzovat vyššími příjmy z ostatních, neropných oblastí. Postupně by se tak měla omezit i citlivost rozpočtu na výkyvy komoditních trhů.

Dohoda o íránském jaderném programu

Pokles cen ropy stejně tak otvírá prostor pro dohodu o jaderném programu mezi Íránem a šesti mocnostmi (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Německo) ještě před stanoveným termínem v červnu 2015.

Temný výhled poptávky prohlubuje dno trhu s ropou

„Příjmy íránské vlády by díky sankcím, které na zemi uvalily ostatní mocnosti, mohly klesnout až o 25 %, což by už tak skomírající íránskou ekonomiku značně poškodilo. Další výpadek díky levné ropě by tak měl uspíšit všechna jednání a vytvořit prostor pro íránského prezidenta Rúháního a jeho tým ve vyjednávání s Teheránem,“ vysvětluje Soussa.

Některé názory však poukazují na dvojsečnost íránské dohody. Pokud by byly zrušeny sankce vůči Íránu, mohlo by to poškodit některé regionální vývozce ropy. Uvolnění by totiž zapříčinilo okamžité navýšení množství ropy na mezinárodních trzích, které by vedlo k dalšímu poklesu cen.

Rizika

I přesto, že  Citibank přináší poměrně schůdné řešení, jak se země Středního východu mohou vypořádat s problémem levné ropy, ostatní analytici poukazují na neudržitelnost celé situace. Levná ropa ohrožuje nejen vývozce ale i dovozce.

IEA předpovídá další pád cen ropy

„Vlády zemí na Středním východě nedokážou zalepit současnou díru ve svých rozpočtech, která vznikla díky sankcím a levné ropě. Vzhledem k místní politické kultuře vzniká hrozba toho, že se k moci dostanou radikální politická uskupení jako v Sýrii či Iráku, která se postupně rozšíří i do dalších zemí,“ varuje Barry Dawes z investiční společnosti Paradigm Securities.

Potvrzuje to i Gina Sanchezová, zakladatelka společnosti Chantico Global. „Současná cena ropy je geopoliticky neudržitelná. Jakmile se podíváte na rozpočty většiny zemí OPEC, vidíte, že počítají s  ropou na úrovni 80 – 100 dolarů za barel. Pouze taková cena dokáže dlouhodobě udržet politický klid na Středním východě.“

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Newsletter