Všeobecný základní příjem je nejhorší odpověď na roboty

Americký miliardář Mark Cuban se ve svých kontroverzních prohlášeních na Twitteru pustil do koncepce všeobecného základního příjmu. Podle jeho slov je toto sociální řešení nehorší možnou cestou, jak se vyrovnat se snížením pracovních míst, které přijde s postupnou automatizací výrobního procesu.

Americký podnikatel a majitel basketbalového týmu Dallas Mavericks se dostal do sporu s většinou ředitelů technologických firem. Většina z nich často debatovaný návrh podporuje. Cuban uvedl, že je nutno se připravit na růst automatizace, ale v tweetech ostře kritizoval řešení pomocí všeobecného základního příjmu.

Zavedení základního příjmu by mělo být řešením složitých sociálních systémů, kterými většina vyspělých států disponuje. Tento systém navrhuje, aby každý občan státu dostával dávky vyplácené ve stejné výši a bez jakýchkoli podmínek.

Finské odbory: Základní příjem je drahý a demotivující

Do největšího sporu se Cuban dostal s hlavním propagátorem všeobecného základního příjmu Scottem Santensem, a to přímo na mediálním poli. Ten mu vzápětí poslal odkaz na výzkum, který tvrdí, že zavedení tohoto systému sociálního zabezpečení podporuje aktivitu v podnikatelském sektoru. Dokazuje to však na příkladu Namibii a Libérii, což jsou ve své velikosti zanedbatelné ekonomiky. Na rozdíl od současného systému prý nový systém nedemotivuje nezaměstnané.

Cuban investuje do technologických firem jako Amazon či Apple, přesto však je jeho názor v kontrastu s řediteli firem jako Salesforce či Tesla. Zakladatel Tesly Elon Musk řekl, že „všeobecný základní příjem bude v budoucnu nutností“.

Kde panuje největší nerovnost příjmů? Amerika před Čínou

Newsletter