Všichni křičí „sell“! Ale proč?

Světovými finančními médii se prohnala vlna pesimismu. Nestává se tak často, aby několik vysoce respektovaných investičních mistrů křičelo hromadně „sell“. A právě to se v posledních týdnech odehrálo. Celá kauza má však jedno velké „ALE“. I přes všechen pesimismus světové trhy nadále rostou, některé z nich dokonce do nových historických maxim. Vědí tedy investiční mistři něco, co my ne?

Jedna z hlavních pouček Wall Street zní: „Nikdy se o vývoji trhů nehádej s někým, kdo má mnohem víc peněz než ty.“ Zaměříme-li se na konkrétní osoby, nikdy toto pravidlo neplatilo tolik, co dnes. Od května jsme se totiž dočkali negativních komentářů od zvučných jmen, jako je Stan Druckenmiller, George Soros, Carl Icahn, Jeff Gundlach či Bill Gross. A jak píše Nick Colas ze společnosti Converges, jejich pesimismus byl vesměs všeobecný, namířený buďto proti dluhopisům, akciím, v některých případech proti oběma:

  • Stan Druckenmiller na začátku května: „Zmizte z akciového trhu.“
  • Wall Street Journal o Sorosovi na začátku června: „Podle dostupných informací vytipoval filantrop a zakladatel miliardářského hedgeového fondu několik velkých medvědích investic spekulujících na pokles trhů.“
  • Carl Icahn začátkem června v rozhovoru pro CNBC: „Nemyslím si, že je možné udržet prostředí nulových úrokových sazeb, aniž by na vás nevybuchly na trzích vytvořené bubliny.“
  • Jeff Gundlach v rozhovoru pro Reuters: „Prodejte všechno. Nic z možného výběru trhů nevypadá bezpečně.“
  • Bill Gross ve svém měsíčním investičním komentáři: „Nelíbí se mi trh dluhopisů. Nelíbí se mi ani většina akcií. Rovněž mám problém i s private equity.“

Vědí tedy tito investiční mágové něco víc? Pravděpodobně ano, pokud upustíme od myšlenky, že se chtějí pouze mediálně zviditelnit. A právě „to“, co oni vědí a my ne, musí být mnohem větší a z hlediska možné reakce trhů mnohem citelnější, než tomu bylo u všech letošních negativních fundamentů. Jak jinak by si index S&P 500 připsal letošní zisky téměř 9 % i přesto, že:

  • byl Donald Trump jmenován republikánským kandidátem na amerického prezidenta, aniž by ho kdovíjak ohrozila existující kompetentnější konkurence s dobrým přístupem k finančním zdrojům
  • americké HDP za první půlrok nedosáhlo 2 %, namísto toho „pouze“ průměrného 1 %
  • ceny ropy po dobrém začátku odepsaly bezmála 20 %, což je dostalo k hranici 40 dolarů za barel
  • Velká Británie odhlasovala svůj odchod z Evropské unie
  • sazba LIBOR se zvýšila na nejvyšší úrovně od krizového roku 2009
  • Federální rezervní systém tápe v provádění své měnové politiky s tím, jak neustále odkládá úrokovou normalizaci, což ho připravuje o veškerou kredibilitu
  • 13 bilionů dolarů ve státních dluhopisech je spojeno se záporným úrokem

Byť v rámci některých vyjmenovaných případů došlo na propad trhů (viz brexit), ani jeden z nich nebyl dostatečně silný (o době trvání nemluvě) tak, jak by se z komentářů výše zmiňovaných manažerů a investorů dalo čekat.

Dost možná je tedy před námi něco, co takovou sílu mít bude. Možná je to něco, co investiční mistři vidí (slyší?), zatímco zbytek davu nikoliv. Pravdou je, že opatrný investor by slova těchto mágů neměl brát na lehkou váhu už jen proto, že stoprocentně nemá přístup k tomu, co oni, ve smyslu informací, konexí apod.

Velké čekání na propad tedy začalo. Nebo ne?

 

Newsletter