Vstup do třetího adventního týdne na trzích patřil mezi ty klidnější

Klíčové body

  • Koruna i ostatní měny regionu po pondělních ranních ziscích korigovaly zpět k otevíracím hodnotám
  • České reálné mzdy rostly ve třetím čtvrtletí tempem 1,5 %.
  • Hlavní měnový pár se pohyboval v blízkosti 1,1300 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Po pátečním poklesu většiny hlavních akciových indexů a víkendovém výplachu kryptoměnového trhu se v pondělí otevíralo na pozitivnější notě, když riziková aktiva v ranních hodinách posilovala. Koruna se rychle posunula až k 25,35 za euro, v průběhu dne ale zisky postupně odevzdávala zpět a zavřela nad 25,40 EURCZK, tedy na podobných hodnotách, kde po víkendu otevírala. V rámci ostatních měn regionu jsme sledovali podobný scénář.

Koruně vedle dobré nálady k silnějším hodnotám chvilkově pomohla i lepší než očekávaná data ohledně reálných mezd a maloobchodu. U reálných mezd jsme sice sledovali lepší než očekávaný výsledek, 1,5 % ale po předchozích 8,2 % představuje prudký pokles. Hlavním důvodem je vyšší inflace a vysoké odměny v sektoru zdravotnictví, které byly vypláceny převážně v druhém čtvrtletí letošního roku. Růst cen pak bude mít hlavní dopad na reálné mzdy i v následujících čtvrtletích, které s největší pravděpodobností vykážou záporné hodnoty. Průměrná mzda ve třetím kvartále letošního roku rostla o 5,7 %, přičemž hlavním tahounem byly mzdy v sektoru nemovitostí. Nejméně naopak rostly mzdy v kultuře, zábavním a rekreačním průmyslu nebo ve veřejné správě.

Mimo mezd jsme sledovali výsledné statistiky z maloobchodu, kde tržby v říjnu rostly tempem 5,6 %, což bylo oproti 4% konsenzu pozitivní překvapení. V září rostly maloobchodní tržby tempem 3,7 %. V rámci Evropy jsme ještě sledovali tristní výsledek továrních objednávek v Německu, které v říjnu meziměsíčně poklesly o 6,9 %. Mírný pokles trhy po předchozím růstu o 1,8 % čekaly, takto špatný výsledek byl ale překvapením. Euro v ranních hodinách ztrácelo, nakonec se ale v průběhu evropské seance vůči dolaru drželo v blízkosti hranice 1,1300 EURUSD.

Ze zámoří nás důležitá data budou čekat až v pátek, kdy bude zveřejněna americká inflace za listopad. V eurozóně dnes sice budou zveřejněna data ohledně hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí, jedná se však již o třetí odhad, a tak žádné zásadní překvapení nečekáme. Větší kurzotvorný potenciál bude mít ZEW index ekonomického sentimentu za prosinec, který budeme za Německo a eurozónu sledovat v 11:00. Vývoj v rámci hlavního měnového páru pak bude až do pátku ovlivňovat převážně tržní sentiment a zprávy ohledně nové varianty covidu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1289 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1253 do 1,1333 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,50 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,39 až 22,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter