Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Výbor pro rozpočtové prognózy vyhodnotil fiskální p. jako realistickou

Výbor pro rozpočtové prognózy na svém zasedání projednal dubnovou makroekonomickou predikci Ministerstva financí ČR a posoudil ji z hlediska pravděpodobnosti jejího naplnění v letech 2019 a 2020 jako realistickou. Pro toto hodnocení hlasovalo 6 členů Výboru, 2 členové hlasovali proti a považovali prognózu za optimistickou. Zbylí dva členové Výboru byli z projednávání makroekonomické predikce omluveni.

Výbor pro rozpočtové prognózy ve zdůvodnění svého stanoviska konstatoval, že se makroekonomická prognóza ministerstva jeví jako vnitřně konsistentní a v klíčových makroekonomických parametrech odpovídá vývoji, jaký členové očekávají. V diskusi členové poukazovali na významné nejistoty, které komplikují výhled, a to především ve vnějším prostředí. Někteří členové zdůraznili značné zhoršení konsensuálních výhledů pro globální ekonomiku a vyslovili názor, že tato skutečnost nemusí být v prognóze MF dostatečně zohledněna.

Zhoršení zahraniční poptávky by se přitom podle nich odrazilo v české ekonomice i slabší soukromou spotřebou a slabšími investicemi. Nejistotu investiční aktivity zmínili i další členové výboru, avšak někteří z nich poukázali i na možnost rychlejšího růstu tvorby fixního kapitálu v roce 2020, než očekává prognóza ministerstva.

„Vysoká míra nejistoty je v poslední době mezi makroekonomy jedním z nejpoužívanějších výrazů a ani jednání Výboru pro rozpočtové prognózy nebylo v tomto ohledu výjimkou. Zatím se ale nejistota nepřenáší do základních makroekonomických scénářů většiny členů Výboru. Konsensuální výhled růstu české ekonomiky pro letošní a příští rok se tak  příliš nemění, což odráží i nová prognóza Ministerstva financí ČR,“ uvedl po zasedání Výboru pro rozpočtové prognózy jeho předseda Pavel Sobíšek.

Newsletter