Východ Ukrajiny postupně ovládá rubl

V Doněckých supermarketech s ním zaplatíte běžně a takřka výhradně. Ve veřejné dopravě, pokud funguje, rovnocenně také ukrajinskou hřivnou. Některá odvětví, například dodávky ropy, plynu a motorových paliv, jsou v něm vyplácena zcela. Východ Ukrajiny postupně ovládá ruský rubl. Svým šířením narušuje cíl územní celistvosti Ukrajiny a následuje scénáře od Moldávie po loňský Krym.

„Všechny obchody už dnes přijímají rubl. A pokud zrovna nemají drobné na výměnu mezi rublem a hřivnou, vyřeší to tu žvýkačka, tu cigareta,“ uvádí 36letá kadeřnice Natálie pro Bloomberg.

Nejméně v této rovině přichází v niveč mírová dohoda, dosažená mezi Německem a Francií na jedné a Ruskem na druhé straně, podle které by Ukrajina měla zůstat územně jednotná. Měna je významný nástroj, kterým přebírá suverenitu někdo jiný – v tomto případě Rusko. „Pokud dojde na naplnění mírových dohod – jakože to neočekávám – budou na východě Ukrajiny rovnocenně platit hřivna a rubl. Pokud ne, bude to pouze rubl,“ odhaduje pro Bloomberg Cliff Kupchan, šéf Eurasia Group.

Druhé možnosti napovídají dosavadní scénáře v Abcházii, Jižní Osetii nebo nejnověji loni v březnu Krym. Vždy brzy následovalo prosazení rublu. Obchody na Krymu od loňského června zrušily dvojí ocenění a používají už jen ruskou měnu.

Loňský rok byl pro vývoj ruského rublu na devizových trzích tragický. Měna oslabila o 46 procent vůči americkému dolaru. Ještě jedné měně se ale vedlo hůře. Byla to právě hřivna, která je nejhůře se vyvíjející světovou měnou posledních dvou let. Loni k dolaru propadla o 48 procent.

Prosazování rublu na východě Ukrajiny pomáhá i prostý fakt, že hřivny v podobě hotovosti je na mnoha místech nedostatek, chybí například v bankomatech. Rebelové navíc začali v rublech vyplácet například i penze. Ty byly přitom na boji ovládaném území i několik měsíců nevypláceny a rebelům se i touto cestou daří posilovat důvěru v rubl podle jednoduchého scénáře „jakékoli peníze, ale hlavně nějaké“.

Ukrajinská centrální banka ze své pozice pouze potvrzuje, že hřivna je i na separatistických ale právně ukrajinských územích jedinou oficiálně platnou měnou. A podle jejích statistik i v Doněcku hřivna zatím převládá. „Používání rublu je o mnohde o nezvyku, dodává pro Bloomberg Natalia. A kde existuje zkušenost jedna, existuje i opačná. „Pokud chci koupit za ruble něco v malém obchodě, seběhnou se všechny prodavačky. Rubl nikdy neviděly,“ cituje Bloomberg Dinu Kopsovou, jejíž manžel v Rusku pracuje. Nebo majitele foto obchodu v Doněcku, který říká, že s rublem přichází zhruba desetina místních, ve které většinu tvoří důchodci.

Letošek prozatím na měnových trzích přeje výrazně více ruské měně před tou ukrajinskou. Rubl od počátku roku k americkému dolaru zpevnil o 13 procent a obchoduje nad 50 rubly za dolar. Ukrajinská hřivna naproti tomu začínala rok pod hladinou 16 vůči americkému dolaru, aktuálně obchoduje u 21 hřiven za dolar. Ztratila tedy téměř třetinu hodnoty.

TIP: Vývoj měn bez zpoždění můžete zdarma sledovat na Roklen24

Newsletter