Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Východní uvolnění aneb snazší přístup na arabský trh akcií se blíží

Zahraniční investoři, především pak velké banky, si mnou ruce. Saúdská Arábie totiž chystá na červen uvolnění pravidel přístupu k primárním emisím akcií arabských společností. Tzv. IPO, neboli Initial Public Offering, je situace, kdy se určitá společnost rozhodne začít prodávat své akcie na domácí burze. K tomu, aby se tak mohlo stát, potřebuje koordinaci bankou, neboli emisního manažera, který bude mít celý proces na starosti.

Dosud byla Saúdská Arábie v oblasti primárních emisí poměrně striktní zemí. V rámci chystaného otevření arabské burzy během příštího měsíce se však chystá svá pravidla razantně uvolnit. „Cizinci tak budou mít možnost investovat do IPO, avšak pouze případ od případu,“ řekl Mohammeda Al Jadaan, vedoucího arabského dohledového orgánu nad kapitálovými trhy.

Saúdská Arábie se chystá otevřít burzu zahraničním investorům

I přesto, že bude zahraniční angažovanost u primárních emisí akcií posuzována jednotlivě, očekává se, že zájem bude opravdu velký. Doposud byl arabský trh IPO zaměřen především na místní retailové obchodníky, kteří své akcie upisovali buďto prostřednictvím online systému či s pomocí poboček místních bank.

„Primární emise akcií jsou doposud s určitým nadhledem pouze lokální produkty. To se však brzy změní. S přístupem ze zahraničí získají arabské společnosti snadný kontakt s dalšími investory, u kterých se čeká, že jejich zájem bude opravdu veliký,“ řekl pro agenturu Bloomberg Rayan Fayez, místní zástupce banky JP Morgan.

Saúdskoarabská burza patří se svými 560 miliardami dolarů v aktivech mezi jednu z těch světově největších. Oblast primární emise akcií se od roku 2010 rozvíjí poměrně rychle, resp. za dobu necelých pěti let se zvětšila o 10 miliard dolarů. Pro srovnání, stejný segment ve Spojených arabských emirátech dosahuje „pouhých“ 5,5 miliardy dolarů.

Možnou vadou na kráse se však může stát velikost poplatků. Jednou z největších primárních emisí akcií byla National Commercial Bank. Celková emise, která v roce 2014 dosáhla velikosti 6 miliard dolarů, byla spojena s minimálními poplatky. Emisní manažeři tehdy obdrželi „pouze“ 6,7 milionů dolarů, což odpovídá zhruba 0,1 % nabízené hodnoty.

„Světové banky už usilovaly o přístup k arabským IPO“, řekl Jamal al Kishi, výkonný ředitel společnosti Deutsche Securities Saudi Arabia. „Jejich úspěšnost však byla minimální, důležitým faktorem byla ve většině případů totiž velikost poplatků, která je v porovnání se zbytkem světa opravdu mizivé.“

Saúdskoarabské akcie jsou vždy nabízeny za nominální hodnotu a ne za tu určenou poptávkou. Děje se tak z důvodu snahy vlády redistribuovat bohatství mezi lid. Akcie National Commercial Bank byly před rokem nabídnuty za cenu 45 riálů za kus, přičemž během prvních čtyř dnů od emise se zvýšila o 45 %.

Připoutejte se. Saúdský akciový trh se otevírá

Newsletter