Výdaje Američanů v září nečekaně propadly. Zvolní ekonomika?

Výdaje amerických spotřebitelů v září nečekaně propadly a vykázaly nejhorší vývoj v letošním roce. Vývoj naznačuje, že americká ekonomika bude v poslední čtvrtině roku nadále ubírat ze solidního tempa svého růstu. Eurodolar se v reakci na data posunul od 1,258 k 1,252 EURUSD, když převládá sledování rychlosti a rozsahu utažení měnové politiky ze strany Fedu.

Spotřebitelské výdaje v září klesly o dvě desetiny procenta, zatímco byl očekáván růst o desetinu jednu po srpnovém půlprocentu. Příjmy sice rostly, ale 0,2 % jsou slabší proti očekávanému udržení  0,3% srpnového tempa růstu, vyplývá z dat ministerstva obchodu a konsensů Bloomberg.

Do výdajů promlouvá růst příjmů, nepokrývající inflaci i slabý růst cen domů a ukončení hladkého růstu akciových trhů, což zarazilo nárůst bohatství Američanů a tím přibrzdilo jejich ochotu k výdajům.

Růst nákladů na práci za celé třetí čtvrtletí dosáhl 0,7 procenta, čímž uhájil tempo druhé čtvrtiny roku. Růst mezd a platů byl s 0,8% vzestupem nejsilnější od druhé čtvrtiny roku 2008. Do kvartálu ale promlouvá zejména silný srpen, ne září.

Na zářijovém poklesu spotřebitelských výdajů je zneklidňující 1,9% inflačně očištěný pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby včetně aut po 2,3% srpnovém růstu. O 0,3% klesly objednávky zboží běžné spotřeby, drobně víc američtí spotřebitelé v září vydali na služby.

Čtvrteční první údaj o vývoji americké ekonomiky ve třetí čtvrtině roku ukázal na 3,5% růst v přepočtu na celý rok a 1,8% růst výdajů spotřebitelů po 2,5% tempu ve druhé čtvrtině roku. Dnešní data dokreslují toto číslo výrazným zvolněním na konci kvartálu a vzbuzují pochybnost o vývoji v poslední čtvrtině roku i první a druhé revizi údaje za třetí čtvrtletí.

Disponibilní příjem Američanů v září stagnoval, což je nejslabší vývoj v letošním roce po 0,3% růstu v srpnu a 2,5% vzestupu za rok do září. 

Newsletter