Zplošťování americké výnosové křivky pokračuje. Výnos 10letého dluhopisu klesl pod 1,4 %, 30letého pod 2 %. Vidíme tlaky i na pokles reálných sazeb, 10letý TIPS klesl zpět na -0,85 % Nárůst středního konce americké výnosové křivky by měl být rizikem silnějšího dolaru. Proti euru se obchoduje pod 1,1900 EURUSD.

Vydělejte na finanční deregulaci. Na které banky vsadit?

Americký finanční sektor v rámci akciového indexu S&P 500 si v loňském roce polepšil o 39%. To však může být teprve začátek. Poté, co dal prezident Donald Trump podnět k realizaci zmírnění regulace bank, tento sektor možná čekají zlaté časy.

„Banky byly v posledních šesti nebo sedmi letech ochromené extrémním regulatorním prostředím,“ uvedl podle serveru MarketWatch v pátek Bill McMahon, šéf investičního oddělení ThomasPartners, americké pobočky Charles Schwab, která spravuje aktiva v hodnotě 10,2 mld.USD a zaměřuje se především na dividendové tituly.

Podle něj odstranění této regulace může odkrýt sílu zisků velkých bank a ty by tak mohly navyšovat své dividendy a přikročit ke zpětným odkupům akcií. Zvláště atraktivními tituly mezi velkými bankami jsou podle něj přitom Wells Fargo, J.P. Morgan a BB&T.

Zde je tabulka ukazující současný dividendový výnos a roční výplatu u všech tří uvedených bank včetně konsensuálního odhadu zisku pro roky 2017 a 2018:

Růst zisků by měl v roce 2018 u všech tří bank podle McMahona zrychlit vlivem očekávání vyšších marží u úvěrů a investic, způsobeným růstem úrokových sazeb. „Většina lidí, se kterými jsem hovořil, nezapočítala do svých odhadů žádné snížení daní nebo zvolnění regulace,“ řekl s tím, že podle něj může dojít k velké vlně zvýšení odhadů, pokud se Trumpovi podaří prosadit reformu daní, uvolnění regulace, nebo obojí.

Prezident Trump v pátek podepsal exekutivní příkaz k revizi tzv. Dodd-Frankova zákona o regulaci bank, který byl zaveden v roce 2010 s cílem předejít opakování krize z let 2007-2009, a tzv. svěřeneckého pravidla, které má platit od dubna letošního roku. Toto pravidlo vyžaduje od finančních poradců, aby jednali v nejlepším zájmu svých klientů a upřednostňovali zájem svých svěřenců nad svým vlastním.

Trump: Dodd-Frankův zákon o finančním dohledu znovu!

Newsletter