Výhled kurzu dolaru, libry a koruny

Klíčové body

  • Libra v posledních dnech posiluje. Pomáhá jí dobrý výkon soukromého sektoru a očekávaný pomalejší pokles sazeb
  • Americký dolar se stále drží na silných hodnotách. Proti jenu zaparkoval v pásmu nad 150 jenů za dolar.
  • Česká koruna slábne vlivem očekávaného snižování sazeb. ČNB však může trhy překvapit. Při slabší koruně připouští zpomalení poklesu sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar si nadále drží silnou pozici proti většině světových měn. Proti japonskému jenu se drží v pásmu nad 150 jenů za dolar. Proti euru se drží nad 1,075 a dolarový index ukazuje sílu na hodnotách nad 104. Síla dolaru je důsledkem očekávání trhů v oblasti nastavení úrokových sazeb v USA tzv. higher for longer. Tedy vyšší sazby po delší dobu. Ukazují na to naměřené hodnoty inflace a velmi dobrý výkon tamní ekonomiky, který nenutí Fed k brzkému uvolnění měnové politiky. Naopak britská libra v posledních dnech proti dolaru posiluje, kdy k nákupu libry je potřeba zhruba 1,259 dolaru.

Za sílou britské libry můžeme hledat výkon tamní ekonomiky, které se z pohledu nejnovějších dat a předstihových indikátorů daří. Kondice podnikatelského sektoru je jedna z nejlepších v rámci rozvinutého světa. Nebo takové výsledky z průzkumu o podnikatelské aktivitě, které budou zveřejněny tento týden, trhy očekávají. Británie by měla výrazně překonat eurozónu a dokonce i USA, kterým se v minulém roce ve srovnání se západním světem mimořádně dařilo. Otázkou je samozřejmě, zda se tento trend potvrdí. Přesto už obchodníci a investoři posilují svoje býčí pozice, což přirozeně tlačí na posílení sterlingu. Libra se podívala na nejsilnější hodnoty proti euru za téměř 6 měsíců.

Podobně jako Fed bude muset Bank of England zvážit načasování a tempo poklesu úrokových sazeb kvůli přetrvávající inflaci. Proti poklesu inflace na ostrovech působí primárně vývoj cen v odvětví služeb a růst mezd. Do jisté míry se můžeme bavit o podobném přístupu tzv. higher for longer, což povede k vyšší atraktivitě výnosů na aktivech v librách.

Pro další týdny budou obchodníci nuceni akceptovat slabší kurz koruny, který vychází z počátku cyklu snižování úrokových sazeb. ČNB na únorovém zasedání odhlasovala snížení sazeb o 50 bazických bodů v poměru šesti hlasů ku jednomu. Jeden hlas byl dokonce pro snížení o 75 bodů. Na prudší snížení sazeb ukazuje i nová prognóza ČNB. Trhy očekávaný pokles sazeb v ČR zaceňují, což se promítlo v oslabení koruny. Ta bude minimálně v prvním čtvrtletí letošního roku slabší.

Ze zápisu z jednání bankovní rady lze ale vyčíst, že rada je přesvědčena, že slabší koruna „odpracuje“ část snížení sazeb. Tedy, že při prudším oslabení koruny bude rada sazby snižovat pomaleji, či vůbec. Pokud by na tento scénář došlo, tedy, že by ČNB snížila sazby méně, než trh očekává, pak lze počítat s alespoň mírným posílením koruny. Další měnověpolitické zasedání ČNB je naplánováno na 20.3., kdy může vzniknout prostor pro zajímavý prodej korun.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0773 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0730 do 1,0820 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,48 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,65 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,49 do 23,79 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter