Výhled pro české akcie: KB sází na tabák, Fortunu a Pegas

Kde se budou české akcie pohybovat během nejbližšího jednoho roku? Zhruba tam, kde dnes, je pro investory očekávající růst tuzemského akciového trhu ta méně posilující předpověď, týkající se celého indexu PX. V něm ale analytici Komerční banky vidí tituly, na které si stojí za to vsadit. Hovoří tak o tuzemském tabáku Philip Morris ČR, akciích Fortuny a Pegasu Nonwovens.

„Náš výhled pro pražskou burzu zůstává neutrální. Předpovídáme, že index PX zůstane v horizontu jednoho roku blízko své současné úrovně,“ uvádí KB v reportu k tuzemskému akciovému trhu. Analytici nepokrývají doporučením společnost vlastní, tedy Komerční banku, pro druhý sektorový titul – Erste – pak investiční názor stanovuje Societe Generale.

Kam se tým KB obrací v aktuálním prostředí pro očekávané zhodnocení? „Nyní vidíme jako nejatraktivnější tituly na pražské burze akcie Philip Morris  ČR a Fortuny. Obě emise nabízejí vysoký dividendový výnos, což je atraktivní v současném prostředí nízkých výnosů dluhopisů. Zmiňované tituly navíc z letošního poklesu výnosů netěžily tolik jako např. ČEZ. Negativní výhled máme pro akcie NWR. Věřitelé těžební firmy nedávno schválili plán restrukturalizace, který odvrátil hrozbu bankrotu NWR. Nicméně pokud se ceny koksovatelného uhlí výrazně nezvednou, tak odhadujeme, že by NWR mohlo čelit podobným problémům již za další 2-3 roky,“ shrnuje Komerční banka.

U akcií Philip Morris ČR KB zvýšila na začátku září doporučení na „koupit“ z „držet“ a cílovou cenu na 11.342 korun z 10.750 korun. Lepší proti odhadům byly pohledem KB pololetní hospodářské výsledky, které ukázaly lepší vývoj tržeb i ziskovost a oproti očekávanému poklesu narostl . „Pozitivní trendy pokračují na Slovensku, kde se díky prodejům daří firmě zvyšovat tržní podíl. Rostoucím maržím pak pomáhá i slabší kurz koruny vůči euru. Našemu nákupnímu doporučení hraje do karet i atraktivnější ocenění vůči trhu,“ uvádí ve výhledu KB Miroslav Frayer. Analytici banky při příští rok čekají 8% dividendový výnos a v dalších letech jeho setrvání nad úrovní 5 %.

U Pegasu Nonwovens skončila čtvrtletní hospodářská čísla za odhady, ale Frayer neočekává negativní dopad do celoročního výsledku. „Nadále čekáme růst letošních tržeb a ukazatele EBITDA o zhruba 13 %. Optimalizace výroby a vyšší produkce vyspělých materiálů by mohly vést ke zlepšení provozních marží,“ uvádí. Doporučení na titulu zní „koupit“, roční cílová cena je stanovena na 673 korun.

Čtvrtletní výsledky Fortuny, představené na konci srpna, byly silné, ale firma nepohnula s celoročním výhledem. Přijaté sázky u sportovního sázení rostly dvouciferně, EBITDA o silných 14 %. Ročním cílem je 645 mil. eur přijatých sázek a růst očištěné EBITDA o 5-10 %. „Naše poslední prognózy (přijaté sázky 667 mil. EUR a EBITDA 27,04 mil. EUR) předpokládají překonání cílů,“ uvádí Frayer. KB doporučení na titulu na „koupit“ z „držet“ zvýšila na konci června, cílovou cenou je 137 korun za akcii.

U akcií ČEZ s doporučením „držet“ čeká analytik Josef Němý podporu ze strany dividendy. „Ačkoli ocenění akcií ČEZ nám příjde relativně vysoké, podle našeho názoru bude akcie dál podporovat jejich vysoký dividendový výnos. To by se mohlo změnit, pokud by se otočil trend poklesu výnosů státních dluhopisů,“ upozorňuje.

Na titulu CETV by dle něj v ceně akcií již mělo být víceméně započteno očekávané rozředění menšinových akcionářů a důvěru investorů by měly zvednout solidní výsledky za druhé čtvrtletí i mírné zvýšení celoročního výhledu. „Z dlouhodobého pohledu je však pro  nás obtížné doporučit akcie CME k nákupu. Zadlužení firmy je nadále obrovské a nejpozději na konci roku 2015 čeká CME další refinancování dluhu, které opět může být komplikované,“ shrnuje. KB na titulu stanovila doporučení „držet“.

NWR radí analytici banky prodávat od letošního ledna. Výhled je dál negativní. „Krátkodobě mohou akcie NWR díky vysoké volatilitě přinášet spekulantům zajímavé zisky.  Z dlouhodobého pohledu je však podle našeho názoru nadále velmi nejisté, zda bude firma schopna splatit všechny své dluhy. Podle našich výpočtů by teprve přibližně 20% růst prodejních cen koksovatelného uhlí oproti poslední dosažené úrovni znamenal „bod zvratu“, kdy by budoucí zisky NWR stačily k uhrazení závazků, ale akcionářům by nezůstalo téměř nic navíc. Naše prognózy cash flow ukazují, že i při takovém růstu cen by finanční situace NWR zůstala velmi napjatá a firma by po mnoho dalších let bojovala o přežití. V případě stagnace cen koksovatelného uhlí by NWR dokonce mohlo přistoupit k další nákladné restrukturalizaci již během 2-3 let,“ shrnuje Němý. Roční cílovou cenou je 60 haléřů.

Ve výsledcích operátora O2 ziskovost předčila odhady zejména skrze pokles odpisů dlouhodobého majetku. To podpořilo provozní i čistou úroveň ziskovosti. Doporučením KB je titul „držet“ s roční cílovou cenou 273 Kč. „Cílovou cenu bychom mohli mírně zvýšit, protože poslední výsledky ukázaly na zvyšující se efektivitu na straně nákladů a na trhu dál klesají úrokové sazby, což snižuje požadovanou výnosovou míru v našem modelu. Na druhou stranu, negativní vliv na cílovou cenu bude mít podzimní odliv hotovosti z důvodu vyplacení dividendy z loňského zisku,“ stojí v analýze KB.

U Unipetrolu je dle Miroslava Frayera již jisté, že kvůli rozsáhlému odpisu  nezakončí rok v černých číslech. „Do konce roku by mělo dojít k dokončení akvizice zbývajícího podílu v České rafinérské od italské Eni. 100% podíl v České rafinérské by měl přinést vlastníkovi především úspory z nákladů, větší flexibilitu a synergetické efekty mezi rafinérským a petrochemickým segmentem,“ uvádí analytik. Doporučení na titulu zní „držet“ s cílem 145 Kč.

U pojišťovny VIG vidí KB jako hlavní překvapení ve výsledcích zaostání hrubého předepsaného pojistného a naopak finanční výsledek mírně lepší. Na všech trzích s výjimkou Polska klesá ukazatel nákladovosti. „Rumunsko navázalo na svůj výkon v prvním čtvrtletí, dále zvýšilo zisk před zdaněním a snížilo náklady. Zdá se, že restrukturalizační opatření zavedená v druhé polovině loňského roku již přinášejí ovoce. Optimalizace procesů v Rumunsku a Itálii zůstává hlavním cílem,“ shrnuje Frayer. Doporučením na titulu je „držet“, cílovou cenou  37,4 EUR či 1015 Kč.

Přehled investičních názorů na české akcie Komerční banky a Societe Generale je v galerii k tomuto článku.

Newsletter