Výhled pro český průmysl: podmínky se čtvrtý měsíc horší

AKTUALIZOVÁNO: Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu čtvrtý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI klesl z dubnových 53,6 bodu na květnových 53,3 bodu a vykázal nejpomalejší růst podnikatelských podmínek v české výrobě podruhé od července 2013. Uvedla to dnes společnost Markit Economics, jíž sestavovaný index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Analytici v anketě Bloomberg očekávali hodnotu 54,2 bodu.

„Růstová dynamika tuzemského průmyslu zpomaluje. Opět to potvrdila dnes zveřejněná čísla indexu nákupních manažerů v našem průmyslu, PMI Markit pro ČR. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by se měl růstový trend zvrátit. Průmyslová výroba prostě po déle trvajícím období expanze naráží na jistou nasycenost svých odbytišť, jak v ČR, tak v zahraničí, kde navíc situaci nepomáhá pomalejší než předpokládaný růst globálního hospodářství,“ komentuje data hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Index PMI v květnu klesl čtvrtý měsíc v řadě, což svědčilo zejména o dalším zpomalení růstu výroby. Vzhledem k tomu, že nové zakázky stále rostou pomalu, vypadá to, že v krátkodobém horizontu se i výroba bude zvyšovat jen mírným tempem,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Upozornil ale souběžně, že rozpracovanost zakázek v sektoru nadále rostla a export se zvýšil nejrychleji za tři měsíce. Firmy rovněž nepřestaly nabírat nové zaměstnance, což podle Balchina naznačuje, že úplný útlum sektoru zatím nehrozí.

„Příznivé je, že zaměstnavatelé v českém průmyslu i v květnu nabírali nové pracovníky solidním tempem. Růst zaměstnanosti v průmyslu tak stále zásadním způsobem přispívá k poklesu nezaměstnanosti v ČR, která je momentálně nejnižší v zemích Evropské unie. Z hlediska celkové makroekonomické situace je příznivé, že v průmyslu zmírňují deflační tlaky. Ceny vstupů v květnu, zdá se, zvrátily svůj klesající trend, což souvisí s růstem cen ropy a některých dalších surovin na světových trzích,“ dodává Lukáš Kovanda.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter