Výhled: Sebere sílící koruně v příštím týdnu dech Řecko?

Očekávání bohatého týdne na kurzotvorné zprávy i volatilitu se naplnilo. Měnový trh prožil jeden ze svých více rozkolísaných týdnů a nebyla to jen ekonomická data, která udávala trhu dynamiku, ale také vyjádření některých představitelů. Konkrétně to byl guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi a jeho zvýšené očekávání vyšší inflace v Evropě koncem tohoto roku, které odstartovala výprodej na dluhopisovém trhu.  Pohyb byl tak zásadní, že dodal euru novou vlnu zájmu a nákupů a současně spustil vlnu uzavírání dlouhých pozic na americkém dolaru. Euro se tak skokově posunulo z pondělního minima 1,0887 EURUSD až na své maximum z konce tohoto týdne 1,1380 EURUSD.

Situace v Řecku, kde se objevily během týdne naděje na rychlou dohodu, přidávaly do pohybu eura sílu, která dolarové býky překvapila. S rozkolísaností trhu ale šly ruku v ruce obraty na zprávách, které se Řecka týkají. Při pátečním obchodování euro sestoupilo ze svých výšin nejen na klasické korekci růstu, ale zejména na nové informaci o odložení splátky Měnovému fondu ze strany Řecka, respektive záměru spojit veškeré červnové splátky do jedné a tu odeslat až na konci měsíce. Situace se tak na politické scéně o něco zkomplikovala a americký dolar opět posílil.

Ve 14:30 v pátek byl zveřejněn důležitý údaj týdne a to tvorba pracovních míst v USA. Trh byl připraven na silném čísle hrát myšlenku zvýšení sazeb v září. Tento scénář se nakonec potvrdil a americká tvorba pracovních míst předčila očekávání trhu.  Reakce na dolaru byla ve znamení tohoto týdne a dolar skokově posílil o procento, což je na vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD silný pohyb. Eurodolar se tak po datech obchoduje nad úrovní 1,1100 a odmazává podstatnou část týdenních ztrát.

Výhled na příští týden se tak ponese v duchu Řecka. Investoři budou vstřebávat dozvuky tothot týdne a rozdílnost zpráv. Lze očekávat, že dnešní silná data převáží ostatní a myšlenka zvýšení sazeb v září bude na trhu rezonovat. To by mělo dolar podporovat se vstupem do příštího týdne a zároveň oslabuje dopad včerejšího vyjádření MMF, aby americký Fed počkal se zvýšením sazeb až na příští rok, což myšlenku silného dolaru poněkud podkopalo.

Na koruně se toho v týdnu příliš zásadního neodehrálo. Guvernér ČNB Miroslav Singer potvrdil v rámci svého vystoupení v Rusku odhodlání kotvit kurz koruny proti euru do druhé poloviny roku 2016. Koruna se tak držela v mírně slabším módu do pátečního dne, kdy posílila k 27,40 EURCZK ze svých týdenních minim 27,48 EURCZK. Zde platí, že na trh má vliv přicházející objednávky, ale koruna si drží úzký koridor.

Vývoj koruny vůči dolaru byl o poznání zajímavější. Ruku v ruce s vývojem na hlavním měnovým páru EURUSD se koruna posunula k měsíčnímu maximu 24,198 USDCZK a těžila ze síly eura. Další vývoj zde kromě dat z amerického trhu práce udá vývoj situace kolem Řecka.

Co může hýbat nejen korunou v příštím týdnu?

Česká republika

V pondělí Český statistický úřad zveřejní dubnové údaje za zahraniční obchod, průmysl a stavebnictví. Přebytek bilance zahraničního obchodu klesne podle odhadů Roklenu z dubnové hodnoty přesahující 19 miliard korun na 12,6 miliardy korun. Průmysl by měl růst tempem 5,2 procenta.

Úřad práce publikuje v pondělí také květnovou míru nezaměstnanosti. Podle odhadu Roklenu dosáhla úrovně 6,4 procenta.

V úterý zveřejní statistici květnovou míru inflace. Podle odhadů Roklenu její tempo meziměsíčně nepatrně zvolní na 0,4 procenta.

Česká národní banka zveřejní v pátek údaje o platební bilanci v prvním kvartále letošního roku.

Eurozóna

V Německu budou v pondělí zveřejněny údaje za dubnovou průmyslovou výrobu a za dubnový zahraniční obchod země. V pátek bude zveřejněna dubnová průmyslová produkce v zemích eurozóny.

USA

Ve Spojených státech budou ve čtvrtek publikována data za květnové maloobchodní tržby. Meziměsíčně by si podle konsensu trhu měly polepšit o 0,8 procenta při započítání motoristického segmentu a o 0,7 procenta bez jeho zahrnutí.

Ve čtvrtek také budou zveřejněny zpřesňující údaje ke květnové míře nezaměstnanosti.

Michiganská univerzita zveřejní v pátek červnovou hodnotu spotřebitelské důvěry. Index by měl podle konsensu trhu stoupnout na 91,5 bodu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter