Výhody brexitu aneb devět způsobů, jak ušetřit

Překvapivý výsledek britského referenda, v němž lidé rozhodli o odchodu z Evropské unie, zamávalo s trhy. Ekonomové upozorňují na hrozivé účinky v dlouhodobém horizontu. Je tu ale také světlá stránka, alespoň v krátkodobém výhledu – levnější cestování, levnější zboží z Británie, investiční příležitosti a výrazně levnější nemovitosti v Londýně, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Zde je tedy devět způsobů, jak na brexitu vydělat:

  1. Po prudkém pádu britské měny bude cestování na do Británie mnohem levnější. Libra se nyní pohybuje kolem 1,33 GBPUSD, tedy asi o 16 procent níže než před rokem. Kupní síla turistů se tak zvýšila, levnější jsou potraviny, nápoje, muzea a hotely.
  1. Levnější jsou letenky do Británie, ale i v rámci evropském kontinentu ceny klesly také. Příležitosti nakoupit levné letenky budou pravděpodobně pokračovat i poté, jak bude Británie unii opouštět. Slevy jsou nyní rychlé a pomíjivé, někdy trvají třeba jen jeden den.
  1. Hotely mohou nabídnout levnější ceny přímo, ještě dříve než internetové stránky pro rezervaci. Rezervace na webových stránkách se během dne nemění, neodrážejí tak měnové výkyvy. Proto je dobré porovnat online ceny s tím, co hotel nabízí v místní měně.
  1. Přehodnoťte zájezdy. Nyní je možné koupit každou část balíčku levněji. Zájezdy je třeba pozorně zkontrolovat, pravděpodobně byly oceněny před rokem.
  1. Zlevní britská čokoláda. Opuštěním EU může mít ale za následek horší chutě britské čokolády. Předpisy EU totiž vyžadují, aby čokoláda obsahovala minimálně 30 procent kakaa.
  1. Klesnou také ceny vína a whiskey. Vzhledem k tomu, že výrobci whisky ve Velké Británii nemusí nic dovážet, náklady na výrobu budou klesat tak, jak bude libra oslabovat vůči dolaru.
  1. Dávejte pozor na ceny britských nemovitostí. Odhad britského ministerstva financí počítal s tím, že ekonomický šok z brexitu může způsobit propad cen domů o 18 procent. To vytváří příležitost pro kupce.
  1. Dostupnější budou také americké hypotéky. Sazby úvěrů jsou na tříletých minimech a Fed zatím klíčovou sazbu zřejmě zvyšovat nebude. Je stále vhodný čas na pořízení hypotéky nebo na její refinancování.
  1. Volatilita na trhu přinese příležitosti nakupovat. Investiční banka Morgan Stanley vydala seznam 18 titulů, které by mohly být dobrou koupí po hlasování o brexitu:

Acceleron Pharma
Alexion Pharmaceuticals
Allergan
Alphabet Inc
Amgen
Apple
Cheniere Energy
Concho Resources
Devon Energy
Facebook
Ferrari
Proofpoint
ServiceMaster Global
Signature Bank
Swift Transportation
Synchrony Financial
Workiva
Wynn Resorts

Newsletter