Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Vymazat vlastní uhlíkovou stopu jedním kliknutím je sexy, říká Jan Palaščák

Soukromé peníze kryté zlatem jsou stále tématem, ke kterému se ekonomové rádi vrací. Český podnikatel a šéf energetické skupiny Amper Jan Palaščák má plán na soukromé peníze kryté něčím úplně jiným – emisními povolenkami. CO2IN je projekt, který vám dle něj „umožní vymazat svoji uhlíkovou stopu jedním kliknutím“. Protože jsme fanoušci moderních technologií a setkávání je v době Covidu fyzicky i společensky nebezpečné, popovídali jsme si o projektu krátce ve zprávách na Twitteru.

Kdo vymyslel ten název CO2IN? Ten se povedl.

Jestli je jedna věc, kterou jsem zatím v byznysu nikdy nedelegoval, jsou to názvy :). “Coin” vyslovovaný takto jednoduše, věřím, je univerzální název, který současně zahrnutím “CO2” ukazuje hybridní povahu této budoucí měny.

Říkáte „budoucí“ měny. Jak si představujete přerod z derivátu na základě emisní povolenky v něco, s čím lidé běžně platí a uchovávají v tom hodnotu?

Především chci říct, že nyní jsme zveřejnili demoverzi bez aktivní platební brány. Ano, CO2IN bude mj. derivát povolenky, s touto regulací počítáme. Aby se stal CO2IN rozšířeným platidlem, potřebujeme několik velkých klientů korporací a municipalit v místech, kde se prolnou i s retailovou poptávkou. V první fázi se soustředíme na Berlín a Vídeň. Později však CO2IN díky vlastnosti derivátů může být užitečný i pro ty, kteří si povolenky budou muset nakupovat z povinnosti.

Abych rozuměl tomu mechanismu. Když si chci nebo musím koupit emisní povolenku, jaká je výhoda, když si ji koupím skrze CO2IN?

Až si ji budete muset koupit jako menší podnik nebo třeba i domácnost na úhradu uhlíkové daně, udělá vám CO2IN brokera – uživatelsky snadno a levně, ostatně tuto službu jsme už v minulosti připravovali v Amper Market a s povolenkami obchodovali. Není to ten nejvíc sexy aspekt CO2IN, ale počítáme s ním, ten projekt je velmi škálovatelný.

Nemůžu se teď nezeptat. Co je tedy podle vás ten nejvíc sexy aspekt?

Můžete vymazat svoji uhlíkovou stopu jedním kliknutím a nemusíte čekat, jestli někdo vysadí stromy na druhé polokouli. Hned budete mít v důvěryhodné bance ve vaší zemi emisní povolenku. A o peníze nepřijdete, nabyté CO2IN propijete v hospodě, koupíte si tramvajenku, darujete je.

Vykoupení uhlíkové stopy rozumím. Ale utratit je půjde jen za předpokladu, že je bude někdo přijímat v hospodě nebo v tramvaji. Proč by to dělal?

V tramvaji to nařídí město, které se zavázalo plnit klima cíle a neví, jak je naplnit. V hospodě to bude cool a odmyslíme-li si vše okolo povolenky a klimatu, zůstává deflační privátní měna, v době, kdy vlády a centrální banky se domlouvají na tištění peněz. A CO2IN už teď funguje jako bezkontaktní platební nástroj mobilem, což se hodí v době epidemie.

Zmiňujete privátní měnu. Vím, že jste fanda soukromých peněz, což je ostatně český název knihy nositele Nobelovy ceny F. A. Hayeka z roku 1978 (česky vydal Liberální institut, kniha je ke stažení zdarma zde). Jakou má šanci česká firma, když se to nepodařilo konsorciu gigantů kolem Facebooku?

Jakou šanci má česká firma? Vždycky jsem v roli outsidera a vidím v tom výhodu. CO2IN na rozdíl od libry Facebooku teď nikdo neřeší, může vyrůst odspodu. A že česká firma přichází s takovým projektem? Tam, kde v energetice panuje tvrdý korporativismus, tak tam je největší tlak zespodu prorazit bariéry.

Problémem Hayekova návrhu bylo, pokud by podkladová komodita příliš kolísala na ceně. Proto navrhoval místo jedné komodity celý koš komodit, který by se mohl obměňovat. Není problém vysoká volatilita cen povolenek?

To je jednoznačně největší riziko CO2IN. Jedna mitigace je vytvořit dostatečně robustní komunitu, kde převáží funkce platidla nad podkladovým aktivem. Druhá je vytvořit právě ten koš komodit a s tím počítáme, že se přidá povolenka v Kalifornii, v Austrálii atd. Na konci dne podkladové aktivum 100 CO2IN je jedna tuna CO2. Dokud bude zájem tyto tuny “těžit” obráceným způsobem, aby jich bylo méně, tak podklad bude mít hodnotu. A zdůrazňuji, nechci CO2IN prodávat jako investiční nástroj, ale jako platidlo s environmentálním přesahem.

A bude zájem? Přeci jen Češi jsou mají zatím k ochraně klimatu spíše vlažný přístup.

CO2IN je v této fázi produkt pro evropský trh, primárně, Německo, Rakousko, Benelux. Později Skandinávie, Francie, Velká Británie. Diskuse o klimatu a našem produktu v Česku teď před ostrým startem je pro nás v duchu “těžko na cvičišti, lehko na bojišti”. 🙂

Jan Palaščák je generální ředitel skupiny Amper. Vystudoval ekonomii, filozofii a politologii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2011 založil obchodníka s elektřinou a plynem Amper Market, který se postupně zařadil až na 5.-6. příčku mezi dodavateli elektřiny českým zákazníkům a jako první v Česku přišel Amper Market s konceptem virtuální elektrárny, založeným na výkupu elektřiny od decentralizovaných výrobců. V červenci 2018 prodal spolu s ostatními akcionáři Amper Market skupině Bohemia Energy a současně Bohemia Energy a Amper Holding navázaly strategickou spolupráci v oblasti energetických služeb. Od roku 2013 své podnikání rozšiřoval do dalších oblastí, které zastřešuje skupina Amper.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter