Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Výnos českých bondů je pod německými. ČNB brání korunu

Během minulého týdne i na začátku toho nového prudce padají výnosy českých dluhopisů s krátkou splatností. Například dluhopis, který bude splatný v červenci 2016, nyní vynáší -0,36 procenta. Přitom německý dluhopis s prakticky stejnou splatností má výnos „vyšší,“ a to -0,25 procenta. Pokračuje tak trend, který zaujal i širokou veřejnost, když ministerstvo financí v závěru srpna poprvé prodalo v primární aukci dluhopis se záporným výnosem.

Za tímto vývojem stojí obrana kurzového závazku Českou národní bankou. Centrální banka v rámci intervencí na trhu skupuje eura za koruny. Evropské měny je na domácím trhu nedostatek a zahraniční investoři, kteří eura mají, je mohou na našem trhu nabídnout za velmi slušnou prémii. I proto se jim vyplácí investovat získané koruny za eura do krátkodobých dluhopisů se záporným výnosem,“ upozorňuje ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Prémie za eura investorům podle Dřímala v tuto chvíli záporný výnos samotných dluhopisů bohatě kompenzuje. „Trhy mohou i spekulovat, že ČNB sníží své sazby do záporu. Na to by reagovaly poklesem i další krátkodobé úrokové sazby v ekonomice, a hodnota dluhopisů by tak vzrostla,“ uvádí Dřímal. Jak upozorňuje, hlouběji v záporném teritoriu jsou pouze výnosy dluhopisů menších evropských zemí se zápornými sazbami centrální banky: Švédska a Švýcarska.

 

Newsletter