Výnosy britských dluhopisů na dně. Bank of England narazila

V pondělí se investoři mohli přetrhnout s nabídkou třiletých a sedmiletých britských dluhopisů, které poptávala Bank of England. Teď ale chtěla vykoupit další miliardu liber a dostatek zájemců nenašla. Výnosy britských dluhopisů reagovaly pádem na historické dno.

Britská centrální banka Bank of England vůbec poprvé od spuštění svého programu nákupů dluhopisů v rámci uvolněné měnové politiky nenašla na trhu dostatek zájemců o prodej požadovaných cenných papírů – poprvé od roku 2009. Ke splnění cílové jedné miliardy liber jí chybělo 52 milionů.

Výnosy britských státních dluhopisů – jako odraz poptávky po nich a neochoty investorů je nabídnout – propadly na rekordní minima.  Výnos 10letých giltů propadl o dalších pět bazických bodů pod 0,53 procenta, Třicetiletý gilt dosáhl směrem dolů výnosu 1,2 procenta.

Výnos „giltu“ s ročním kuponem 4,75 procenta a splatností v březnu 2020 klesl dopoledne dokonce na -0,012 procenta a do záporných čísel sestoupily i výnosy dvou dalších krátkých dluhopisových emisí. Stalo se tak rovněž vůbec poprvé v historii historii obchodování s britskými vládními dluhopisy.

Průzkum: Pád libry po referendu o Brexitu přivedl Británii turisty

 Středobodem problému se stala aukce, ve které Bank of England chtěla dlouhodobé dluhopisy se splatností 15 a více let. A ty investoři z rukou dávat nechtějí. BoE získala objem 1,118 miliardy liber, potřebovala ale nejméně 1,17 miliardy liber a celá aukce na tom spadla.

Investoři s prodejem váhají jednoduše proto, že v současné situaci nulových sazeb na trzích právě tyto dluhopisy nabízejí alespoň trochu atraktivní výnos. Jak poznamenal analytik Jason Simpson ze Société Générale, zájem plyne také ze strany penzijních fondů a pojišťoven.

Bank of England minulý týden ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 z 0,5 procenta a oznámila, že rozšíří nákupy dluhopisů o dalších 60 miliard liber. To cestou právě nákupů britských státních dluhopisů. Cílem je polštář proti dopadům brexitu.

Bank of England po sedmi letech snížila základní sazbu

Newsletter