Výnosy českých dluhopisů na rekordní dně. Intervenuje ČNB?

Výnosy tuzemských krátkodobých dluhopisů se propadly na nejnižší úroveň od začátku letošního roku. Dvouletý výnos dosáhl až -0,24 procenta. Podle ekonoma KB Marka Dřímala na trhu intervenuje Česká národní banka.

„Inflace i reálná ekonomika v poslední době příjemně překvapily, což mohlo vést k nárůstu spekulací na dřívější ukončení kurzového závazku. Koruna tak zůstává přilepená k úrovni 27,00 EURCZK, i když ostatní regionální měny oslabují,“ uvedl Dřímal.

Intervence v podobě skupování eura a dodávání likvidita na koruně vedou k nedostatku eura v tuzemském finančním systému. To vede k nárůstu prémie pro investory, kteří eura na český trh poskytnou, vysvětlil Dřímal s tím, že tito investoři pak mohou kupovat české především krátkodobé dluhopisy i s poměrně výrazně záporným výnosem, který více než vykompenzuje ona prémie.

„K tomuto trendu mohlo přispět i oznámení kalendáře dluhopisových aukcí na září, který je poloprázný. To nasvědčuje tomu, že státní rozpočet skončí ještě v menším deficitu, než námi odhadovaných 35 miliard korun a oproti 70 miliardám plánovaným. Nelze dokonce vyloučit ani vyrovnané hospodaření ke konci roku,“ soudí Dřímal.

Newsletter