Americká ekonomika nevysílá signály, kvůli kterým by Fed musel spěchat se snižováním sazeb. Centrální banka očekává, že se inflace bude dál udržitelně posouvat k inflačnímu cíli, byť její cesta nebude přímočará. Některé oblasti inflace si ještě musí projít celkovou normalizací. Trh práce si prošel ochlazením a je ve stavu, kdy není zdrojem výrazných proinflačních rizik.
Fed má prostor pro další snížení sazeb, pokud bude potřeba. Pakliže data ukážou, že je namístě pomalejší postup, centrální banka se podle toho zařídí. Takový je hlavní výstup včerejšího vystoupení guvernéra Fed Powella.
🔴 FED’S POWELL: THE ECONOMY IS NOT SENDING SIGNALS THAT US CENTRAL BANK NEEDS TO BE IN A HURRY TO LOWER INTEREST RATES.
— FinancialJuice (@financialjuice) November 14, 2024
Powell sice explicitně nezmínil možnost úrokové pauzy, jako někteří jeho kolegové, jeho rétorika ale vyznívá v jestřábím duchu. Hlavním argumentem je silná ekonomika v prostředí zhruba vyrovnaných rizik. Fed se bude dál řídit podle dat, zejména podle inflace a trhu práce. Celkově se nám začíná rýsovat představa o prosincové prognóze, která by mohla nabídnout o něco vyšší očekávanou trajektorii úrokových sazeb.
Sílu ekonomiky nejlépe vystihuje vývoj dluhopisového trhu. Dnes vidíme opět rostoucí americké výnosy, kde je dlouhý konec výnosové křivky tažen růstem reálných výnosů. Desetiletý výnos protiinflačního dluhopisu překonal hranici 2,1 %, a je tak nejvyšší od začátku července. Pakliže bude americká ekonomika překvapovat nad očekávání lepšími daty, rizikem bude další růst výnosů. Čím déle trvající, tím větší dopady na podmínky financování, které umožní Fedu mnohem větší opatrnost při úpravě sazeb.
Trh si je toho vědom. Z futures sazeb Fedu je patrné o něco vyrovnanější rozložení sázek mezi prosincové snížení úroků o čtvrt procentního bodu a možnou úrokovou stabilitou. S ohledem na nejdelší výnosy pak bude zásadní očekávaná trajektorie sazeb, včetně odhadované neutrální sazby. Americké ekonomické prostředí bude nadále nahrávat rizikům vyšších výnosů a silnějšího dolaru, byť v jeho případě musíme počítat s možnými korekcemi s ohledem na jeho posilování a napjatou situaci s převládajícími long pozicemi.
Zdroj: CME, Fed, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.